Astra a dat lovitura la Iaşi: Campioana a bătut cu 3-2 şi s-a calificat în play-off / VIDEO

Astra Viitorul

Astra s-a impus cu scorul de 3-2 pe terenul celor de la Poli Iași, în partida restantă din etapa cu numărul 23 din sezonul regulat al Ligii 1. Campioana en-titre a obținut astăzi calificarea în play-off. Daniel Niculae a deschis scorul pentru giurgiuveni după 12 minute de joc, la o fază la care Florea a scos din joc doi adversari și i-a pasat în fața porții.

Poli Iași a avt nevoie de mai puțin de cinci minute pentru a reveni în joc. Mai întâi Ștefănescu a pătruns în careu, l-a driblat pe Silviu Lung jr. și a reluat în poarta goală, iar apoi Andrei Cristea a adus gazdele în avantaj din penalty, cu doar trei minute înainte de pauză. Astra nu a capitulat însă, iar fotbaliștii antrenați de Marius Șumudică au restabilit egalitatea tot din penalty, prin Săpunaru, după ce Sato l-a faultat în careu pe Stan. Golul victoriei pentru Astra a fost marcat de Teixeira în minutul 72, cu un șut din afara careului, la care Grahovac a scăpat mingea în poartă. Portughezul a ajuns la 30 de goluri în Liga 1. Datorită victoriei de astăzi, Astra a urcat până pe locul trei în clasament, asigurându-și prezența în play-off.