Atletism: CM 2017 - Usain Bolt s-a accidentat la ultima sa cursă, iar britanicii au cucerit titlul la 4x100 m

sport.ro
Usain Bolt

Legendarul sprinter jamaican Usain Bolt s-a accidentat la ultima sa cursă din carieră, sâmbătă seara, la Campionatele Mondiale de atletism de la Londra, în finala probei de ștafetă 4x100 m, iar titlul a revenit echipei Marii Britanii, relatează agerpres.

Britanicii Chijindu Ujah, Adam Gemili, Daniel Talbot, Nethaneel Mitchell-Blake au reușit cu această ocazie un nou record european, 37 sec 47/100, devansând în finală SUA (M. Rodgers, J. Gatlin, J. Bacon, C. Coleman), 37 sec 52/100, și Japonia (S. Tada, S. Iizuka, Y. Kiryu, K. Fujimitsu), 38 sec 04/100.

Într-un moment în care Jamaica era în luptă pentru titlul mondial cu Marea Britanie și SUA, după a treia ștafetă, Bolt a clacat, atins la gamba stângă, la ultima sa linie dreaptă pe scena internațională, notează AFP. Multiplul campion olimpic și mondial s-a oprit din alergare și s-a lungit pe pistă, însă apoi s-a ridicat și s-a alăturat colegilor săi.

Jamaica, avându-l pe Bolt în echipă, a câștigat titlul mondial la 4x100 m de patru ori consecutiv, la Berlin 2009, Daegu 2011 și Beijing 2015, ultimul podium fără jamaicani datând din 2005.

Etiopianul Muktar Edris a cucerit titlul mondial la 5.000 m, britanicul Mo Farah fiind la prima sa înfrângere sa la marile competiții internaționale (Mondiale și Jocuri Olimpice) de la Daegu 2011.

Edris a fost cronometrat cu timpul de 13 min 23 sec 79/100, fiind urmat de Farah (13:33.22) și de americanul de origine kenyană Paul Kipekemoi Chelimo (13:33.30).

Farah este cvadruplu campion mondial, la 10.000 m și 5000 m, la Londra și Rio, având în total șase medalii de aur și două de argint la Mondiale.

Australianca Sally Pearson (30 ani) a cucerit al doilea său titlu mondial, după cel din 2011, în finala probei de 100 m garduri, în 12 sec 59/100. Campioana olimpică de la Londra le-a devansat pe americanca Dawn Harper-Nelson, 12 sec 63/100, și pe germanca Pamela Dutkiewicz, 12 sec 72/100.

Rusoaica Maria Lasitskene, concurând sub drapelul neutru, a câștigat titlul de campioană mondială la săritura în înălțime, cu 2,03 m, argintul revenind ucrainencei Iulia Levcenko (2,01 m), iar bronzul, polonezei Kamila Licwinko (1,99 m).

Maria Kucina (24 ani), căsătorită Lasitskene, mai cucerise titlul mondial în 2015, la Beijing.

Francezul Kevin Mayer, vicecampion olimpic, a ieșit învingător la decatlon, cu 8.768 puncte, fiind urmat în clasament de germanii Rico Freimuth (8.564 puncte) și Kai Kazmirek (8.488 puncte).

Americancele Aaliyah Brown, Allyson Felix, Morolake Akinosun și Tori Bowie s-au impus în proba feminină de ștafetă 4x100 m, în 41 sec 82/100. Felix a cucerit astfel a 15-a sa medalie mondială, iar Tori Bowie a doua la Londra, după cea de la 100 m individual.

Pe locul secund s-a clasat Marea Britanie (42 sec 12/100), podiumul fiind completat de Jamaica (42 sec 19/100), care cucerise ultimele două titluri mondiale.

Germanul Johannes Vetter (24 ani) a obținut primul său titlu mondial la aruncarea suliței, cu 89,89 m, fiind urmat de cehii Jakub Vadlejch (89,73 m) și Petr Frydrych (88,32 m).