Camerun - Australia 1-1 la Cupa Confederațiilor

Selecționatele Camerunului și Australiei au terminat la egalitate, 1-1 (1-0), joi, la Sankt Petersburg, într-un meci din Grupa B a Cupei Confederațiilor la fotbal, competiție găzduită de Rusia.

Campioana Africii a deschis scorul în prelungirile primei reprize, prin André-Frank Zambo Anguissa (45+1), dar australienii au egalat după pauză prin Mark Milligan (60 — penalty).

Australia a avut prima ocazie a meciului, dar Kruse a tras în brațele portarului Ondoa (3).

''Leii neîmblânziți'' au replicat prin vârful Aboubakar (7), care a șutat în plasa laterală.

Meciul a continuat cu o perioadă ternă, în care australienii au avut o posesie superioară, însă fără a crea pericol la poarta cameruneză. Echipa antrenată de belgianul Hugo Broos a creat o fază frumoasă prin Moukandjo (38), încheiată cu șut în brațele portarului, anunță Agerpres.

La ultima fază a primei reprize (45+1), fundașul Ngadeu, fostul jucător al Botoșaniului, a trimis o minge în adâncime, iar Anguissa a profitat de o neînțelegere între Degenek și Ryan și a trimis mingea în plasă.

Socceroos a început în forță partea secundă și Juric nu a reușit să marcheze din două faze destul de bune: a tras peste poartă de la circa 11 metri (47), în primă instanță, iar apoi a fost blocat în poziție foarte bună (55).

Australia a reușit egalarea în min. 59, dintr-un penalty acordat în urma arbitrajului video, pentru faultul lui Mabouka la Gersbach, Milligan transformând lovitura de pedeapsă.

Atacantul camerunez Aboubakar a ieșit la rampă printr-o serie de ratări incredibile care au costat-o pe campioana Africii victoria. În min. 57, atacantul echipei Beșiktaș a ratat o mare situație, din doar 7 metri, la centrarea lui Djoum, în min. 65 a reluat peste poartă din 10 metri, iar în min. 78 a trimis cu capul peste poartă din 8 metri.

Ambele echipe au pierdut meciurile de debut în competiție, campioana Asiei a fost învinsă de Germania cu 3-2, iar Camerun a fost întrecută de Chile cu 2-0, dar sunt încă în cărți pentru semifinale după primele trei jocuri ale grupei. Joi seara va avea loc partida Germania — Chile. Ultimele jocuri din grupă vor avea loc duminică, Germania — Camerun și Chile — Australia.

Camerun — Australia 1-1 (1-0)

Au marcat: André-Frank Zambo Anguissa (45+1), respectiv Mark Milligan (60 — penalty).

Sankt Petersburg, stadion Krestovski: 35.021 spectatori

Cupa Confederațiilor 2017 — Grupa B

Au evoluat echipele:

Camerun: 1. Fabrice Ondoa — 2. Ernest Mabouka, 5. Michael Ngadeu-Ngadjui, 4. Adolphe Teikeu, 19. Collins Fai — 15. Sébastien Siani, 3. André-Frank Anguissa, 17. Arnaud Djoum — 13. Christian Bassogog, 10. Vincent Aboubakar, 8. Benjamin Moukandjo (căpitan; 20. Karl Toko Ekambi, 77). Selecționer: Hugo Broos.

Rezerve neutilizate: 16. André Onana, 23. Georges Bokwé — 22. Jonathan Ngwem, 12. Jérôme Guihoata, 21. Lucien Owona, 14. Georges Mandjeck, 18. Robert Ndip Tambe, 7. Moumi Ngamaleu, 11. Olivier Boumal.

Australia: 1. Mathew Ryan — 8. Bailey Wright, 20. Trent Sainsbury, 2. Milos Degenek — 7. Mathew Leckie, 13. Aaron Mooy, 5. Mark Milligan (căpitan), 3. Alex Gersbach — 23. Tom Rogic (22. Jackson Irvine, 79), 9. Tomi Juric (4. Tim Cahill, 70), 10. Robbie Kruse (14. James Troisi, 65). Selecționer: Ange Postecoglou.

Rezerve neutilizate: 12. Mitchell Langerak, 18. Danny Vukovic — 6. Dylan McGowan, 16. Aziz Behich, 19. Ryan McGowan, 15. James Jeggo, 17. Ajdin Hrustic, 21. Massimo Luongo, 11. Jamie Maclaren.

Arbitru: Milorad Mazic; arbitri asistenți; Milovan Ristic, Dalibor Djurdjevic (toți din Serbia); arbitru de rezervă: Néstor Pitana (Argentina); arbitri video: Jair Marrufo (SUA), Hernan Maidana (Argentina); arbitru asistent video: Enrique Caceres (Paraguay)

Cartonașe galbene: Wright (81), Siani (87), Mabouka (90+1).