Cupa Confederațiilor 2017: Rusia - Portugalia 0-1

Cristiano Ronaldo

Naționala Portugaliei, campioana europeană en titre, a învins-o pe cea a Rusiei cu scorul de 1-0 (1-0), prin golul înscris de vedeta Cristiano Ronaldo în minutul 8, miercuri seara, la Moscova, într-un meci din Grupa A a Cupei Confederațiilor la fotbal, competiție găzduită de Rusia, relatează agerpres.

Portugalia s-a impus pe merit, fără să forțeze prea mult, în fața unui adversar care a făcut o figură modestă, cu un an înainte de Cupa Mondială pe care o va organiza.

Portugalia, antrenată de Fernando Santos, a început cu patru nume noi față de remiza (2-2) cu Mexic: Bruno Alves, Bernardo Silva, Adrien Silva și André Silva.

Lusitanii au deschis rapid scorul, în minutul 8, când Raphael Guerreiro a centrat de pe stânga, iar căpitanul Cristiano Ronaldo a înscris cu capul, profitând de plasamentul defectuos al fundașilor ruși. Portugalia nu mai marcase în deplasare împotriva Rusiei sau a Uniunii Sovietice, notează site-ul FIFA.
Gazdele au fost apăsate de golul primit și au arătat totodată carențe serioase. Echipa antrenată de Stanislav Cercesov nu a oferit o replică pe măsură, construind greoi, iar Portugalia a rămas la cârma partidei și a mai avut până la pauză o ocazie prin Ronaldo în minutul 31.

Rusia a avut o acțiune ceva mai periculoasă în minutul 41, încheiată cu o reluare nefericită a lui Smolov.

În startul reprizei secunde, portarul Akinfeev s-a remarcat la lovitura de cap a lui André Silva (49). Același jucător portughez a fost periculos, în minutul 58, apoi Ronaldo a trimis cu capul pe lângă poartă (61).

Rusia a avut momente mai bune și a crescut presiunea, fără să-și creeze șanse prea clare. O ocazie notabilă a aparținut fundașului Djikia, în prelungiri.
Arbitru asistent video la această partidă a fost românul Ovidiu Hațegan.

În urma acestui rezultat, Portugalia a acumulat 4 puncte în Grupa A și a urcat provizoriu pe primul loc. Rusia a rămas cu 3 puncte, în urma victoriei din meciul de deschidere (2-0 cu Noua Zeelandă). În aceeași grupă se va disputa miercuri partida Mexic — Noua Zeelandă.

Sâmbătă, în ultimele meciuri din Grupa A, Portugalia va întâlni Noua Zeelandă, iar Rusia va juca împotriva Mexicului.
Rusia — Portugalia 0-1 (0-1)
A marcat: Cristiano Ronaldo (8)
Moscova, Otkrîtie Arena
Cupa Confederațiilor 2017 — Grupa A

Au evoluat echipele:
Rusia: 1. Igor Akinfeev (căpitan) — 3. Roman Șișkin (21. Aleksandr Ierohin, 46), 6. Gheorghi Djikia, 5. Viktor Vasin, 13. Fiodor Kudriașov (11. Aleksandr Buharov, 84), 23. Dmitri Kombarov (7. Dmitri Poloz, 68) — 19. Aleksandr Samedov, 8. Denis Glușakov, 17. Aleksandr Golovin, 18. Iuri Jirkov — 9. Fiodor Smolov. Selecționer: Stanislav Cercesov.
Rezerve neutilizate: 12. Vladimir Gabulov, 16. Guilherme Marinato — 2. Igor Smolnikov, 14. Ilia Kutepov, 4. Iuri Gazinski, 10. Ruslan Kambolov, 15. Aleksei Miranciuk, 22. Dmitri Tarasov, 7. Dmitri Poloz, 20. Maksim Kanunnikov.

Portugalia: 1. Rui Patricio — 21. Cedric Soares, 3. Pepe, 2. Bruno Alves, 5. Raphael Guerreiro (19. Eliseu, 66) — 10. Bernardo Silva, 14. William Carvalho, 23. Adrien Silva (13. Danilo, 82), 15. André Gomes — 9. André Silva (18. Gelson Martins, 78), 7. Cristiano Ronaldo (căpitan). Selecționer: Fernando Santos.
Rezerve neutilizate: 12. Jose Sa, 22. Beto — 4. Luis Neto, 6. José Fonte, 11. Nelson Semedo, 8. Joao Moutinho, 16. Pizzi, 17. Nani, 20. Ricardo Quaresma.

Arbitru: Gianluca Rocchi; arbitri asistenți: Elenito Di Liberatore, Mauro Tonolini (toți din Italia); arbitru de rezervă: Damir Skomina (Slovenia); arbitri video: Sandro Ricci (Brazilia), Jure Praprotnik (Slovenia); arbitru asistent video: Ovidiu Hațegan (România)
Cartonaș galben: Glușakov (27), Pepe (57), Bernardo Silva (70), Djikia (71), Samedov (76)