Danezii au tupeu: Vor să fie cazaţi la Cupa Mondială în hotelul care era rezervat pentru Italia

Danemarca Irlanda

Preşedintele Federaţiei Daneze de Fotbal, Claus Bretton-Meyer a declarat că va face tot ce va putea pentru ca naţionala Danemarcei să fie cazată în perioada Cupei Mondiale din Rusia în hotelul care era rezervat pentru Italia, naţiune care nu s-a califcat la turneul final. Bretton-Meyer a făcut declaraţia la Sport TV2, conform L’Equipe.

Reprezentativa Danemarcei s-a calificat la Cupa Mondială din 2018, după ce a învins, marţi, în deplasare, cu scorul de 5-1, selecţionata Irlandei, în manşa secundă a barajului. În tur, scorul a fost egal, 0-0. În schimb, naţionala Italiei a fost eliminată la baraj de Suedia, după 0-1 în tur şi 0-0 în retur. Italia ratează participarea la un turneu final al Cupei Mondiale pentru prima dată după mai mult de jumătate de secol. Italienii au mai ratat calificarea la CM o singură dată, în 1958, conform news.ro.