Doi dinamoviști sunt în dizgrațiile lui Contra înaintea returului cu Bilbao: Care este situația lui Bawab

Claudiu Bumba

Claudiu Bumba a revenit în prima echipă, a pasat decisiv la golul lui Costache, în 1-0 cu Viitorul, însă va sta pe bancă la Bilbao. Thaer Bawab iar n-a prins lotul și poate pleca oricând.

Claudiu Bumba a revenit cu succes în primul "11" al lui Dinamo după două meciuri în care a fost țintuit pe banca de rezerve. A dat pasa decisivă, superbă, la reușita lui Costache din victoria cu campioana.

Fotbalistul de 23 de ani a mai intrat în acest sezon doar pe final, 19 minute, la partida cu Juventus, 3-0, când a avut o mare ocazie de a da gol. La Ovidiu, a fost integralist, unul dintre remarcații meciului, însă sunt șanse infime să apară în primul "11" și pe San Mames. Bumba îi va lăsa locul lui Salomao, menajat duminică, anunță gsp.ro.

Un alt fotbalist sosit la începutul anului calendaristic, care încă nu reușește să se acomodeze la Dinamo, e Thaer Bawab. Fotbalistul de 32 de ani nici n-a fost în lot cu Viitorul, cum s-a întâmplat și cu Bilbao. A fost o decizie tehnică, au transmis roș-albii. Gazeta a scris încă de la începutul verii că fostul jucător al Craiovei și al Stelei nu ar mai fi în grațiile dinamoviștilor. Mai ales că a ajuns să câștige 9.000 de euro pe lună, unul dintre cele mai mari salarii.

Doar că întârzierea cu care s-au făcut transferurile verii a amânat o decizie drastică în cazul lui Bawab. Thaer s-a antrenat, a impresionat cu fizicul său, însă n-are niciun meci în actualul sezon. În primăvară, cel mai mult a jucat 67 de minute în Derby de România, 1-2 cu FCSB.

2 goluriîn 10 meciuri a înscris Bumba pentru "câini" în primăvară, doar în două partide fiind integralist

20 de minutea jucat în medie Bawab în ediția de primăvară. în 13 partide. N-a marcat, n-a dat nicio pasă decisivă