FABULOS Monica Niculescu s-a calificat în finala turneului de la Luxemburg

monica niculescu

Monica Niculescu s-a calificat, vineri, în finala turneului WTA de la Luxemburg, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a întrecut-o pe olandeza Kiki Bertens, a treia favorită, cu 6-3, 6-3.

Niculescu (29 ani, 50 WTA) s-a impus într-o oră și 26 de minute în fața unei adversare care de luni va fi în top 20. Bertens (24 ani) ocupă în prezent locul 23 în ierarhia mondială.

Monica a fost condusă cu 3-1 în primul set, Bertens a avut chiar minge de 4-1, dar apoi românca a reușit o revenire formidabilă și a luat primul set cu 6-3. Niculescu a dominat setul al doilea și a condus cu 5-2 și 40-0, dar a ratat toate cele trei mingi de meci. În cele din urmă, Niculescu a transformat a șasea minge de meci și s-a calificat în finală.

Bertens câștigase singurul meci anterior cu Niculescu, anul trecut, în sferturi la Poitiers (Franța, 100.000 dolari), cu 5-7, 6-0, 7-5.

În finala, Niculescu o va înfrunta pe câștigătoarea din cealaltă semifinală, care le opune pe Petra Kvitova (Cehia), principala favorită, și pe americanca Lauren Davis.

Niculescu și-a asigurat un cec de 17.258 de euro și 180 de puncte WTA.

Monica Niculescu va juca a treia sa finală la Luxemburg, după ce în 2011 a fost întrecută de Victoria Azarenka (Belarus), cu 6-2, 6-2, iar în 2012 a fost învinsă de Venus Williams (SUA), cu 6-2, 6-3.

Monica are în palmares două titluri WTA la simplu, câștigate în 2013 la Florianopolis și în 2014 la Guangzhou, pierzând alte patru finale, la Luxemburg (2011, 2012), Nottingham (2015) și Seul (2016).

Niculescu va evolua vineri și în semifinalele probei de dublu, alături de Patricia Țig, împotriva britanicelor Jocelyn Rae/Anna Smith.