Halep e DE NEOPRIT la Miami: 'Am jucat CEL MAI BUN tenis al meu de anul acesta' - VIDEO

simona halep

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, a treia favorită, s-a calificat, duminică, în optimile de finală ale turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.993.450 dolari, după ce a dispus cu 6-3, 6-0 de estoniana Anett Kontaveit.

Halep (25 ani), numărul cinci mondial, a obținut cea mai clară victorie a sa în acest an, în doar 56 de minute, în fața unei adversare venite din calificări (21 ani, 112 WTA).

Simona Halep a degajat siguranță de sine și forță, nelăsându-i adversarei nicio șansă. Românca a început cu break, iar apoi și l-a consolidat (2-0), a avut 3-1, 4-2 și 5-3, încheind setul pe serviciul adversarei, după 31 de minute. În actul secund, Halep a dominat și mai autoritar jocul, iar jucătoarea baltică nu a reușit să ia nici măcar un ghem, anunță Agerpres.

Halep a avut procentaje foarte bune la serviciu (86% la punctele făcute cu primul serviciu și 63% cu al doilea), a avut mai multe lovituri direct câștigătoare (19-17) și mai puțin erori neforțate (13-24). Kontaveit nu și-a creat nici măcar o singură minge de break.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 77.265 dolari și 120 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta, luni, pe australianca Samantha Stosur, care a dispus de chinezoaica Shuai Peng cu 4-6, 6-3, 7-5.

Halep și Stosur (32 ani, 19 WTA) s-au înfruntat până acum de opt ori, scorul fiind egal, 4-4. Stosur a câștigat ultima partidă, anul trecut, în optimi la Roland Garros, cu 7-6 (0), 6-3, după patru victorii consecutive ale româncei (inclusiv una tot în 2016, în semifinale la Madrid, 6-2, 6-0). Bilanțul pe hard este de 3-1 pentru Simona.

Simona s-a oprit în sferturi la ediția de anul trecut a turneului Miami Open.