Ianis Hagi a jucat aproape o repriză pentru Fiorentina în ultima etapă din Serie A

Ianis Hagi Fiorentina

Tânărul mijlocaș român Ianis Hagi a evoluat aproape o repriză pentru Fiorentina în partida pe care echipa sa a încheiat-o la egalitate pe teren propriu, scor 2-2, cu formația Pescara, duminică, în cea de-a 38-a și ultima etapă a campionatului de fotbal al Italiei.

Hagi a fost introdus în teren în minutul 56 al meciului de pe stadionul "Artemio Franchi", în locul lui Federico Bernardeschi. Fiul fostului căpitan al selecționatei României, Gheorghe Hagi, își făcuse debutul în Serie A în luna octombrie 2016, cu ocazia partidei pe care Fiorentina a câștigat-o la Cagliari (5-3).

La Pescara a evoluat, începând din minutul 72, mijlocașul român Alexandru Mitriță, introdus în joc în locul lui Robert Muric.

În schimb, portarul Ciprian Tătărușanu, titular la Fiorentina pe parcursul acestui sezon, a fost doar rezervă în meciul cu Pescara.

Tot duminică, Lazio Roma, cu fundașul Ștefan Radu integralist, a fost învinsă în deplasare, cu 3-1, de Crotone, anunță Agerpres.

Rezultate:

Duminică

Torino — Sassuolo 5-3

Au marcat: Lucas Boye 6, Daniele Baselli 22, Lorenzo De Silvestri 45+1, Iago Falque 57, Andrea Belotti 79, respectiv Gregoire Defrel 14, 40, 81 — penalty.

Palermo — Empoli 2-1

Au marcat: Ilja Nestorovski 76, Bruno Henrique 84, respectiv Rade Krunic 87.

Crotone — Lazio Roma 3-1

Au marcat: Andrea Nalini 14, 60, Diego Falcinelli 22, respectiv Ciro Immobile 26 — penalty.

Cartonaș roșu: Bastos (Lazio) 42.

Inter Milano — Udinese 5-2

Au marcat: Eder 5, 54, Ivan Perisic 18, Marcelo Brozovic 36, Gabriele Angella 78 — autogol, respectiv Andrija Balic 76, Duvan Zapata 90+2.

Fiorentina — Pescara 2-2

Au marcat: Riccardo Saponara 66, Matias Vecino 85, respectiv Gianluca Caprari 15, Jean-Christophe Bahebeck 65. Cartonaș roșu: Federico Chiesa (Fiorentina) 38.

AS Roma — Genoa 3-2

Au marcat: Edin Dzeko 10, Daniele De Rossi 74, Diego Perotti 90, respectiv Pietro Pellegri 3, Darko Lazovic 79.

Portarul Bogdan Lobonț a fost rezervă la AS Roma.

Sampdoria — Napoli 2-4

Au marcat: Fabio Quagliarella 50, Ricky Alvarez 90, respectiv Dries Mertens 36, Lorenzo Insigne 42, Marek Hamsik 49, Jose Callejon 65.

Cagliari — AC Milan 2-1

Au marcat: Joao Pedro Galvao 17, Fabio Pisacane 90+3, respectiv Gianluca Lapadula 72 — penalty.

Cartonaș roșu: Gabriel Paletta (AC Milan) 75.

Milan a ratat o lovitură de la 11 m, în minutul 63, prin Carlos Bacca.

Sâmbătă

Bologna — Juventus 1-2

Au marcat: Saphir Sliti Taider 52, respectiv Paulo Dybala 70, Moise Kean 90+4.

Atalanta Bergamo — Chievo Verona 1-0

A marcat: Alejandro Gomez 52.

Clasament final: 1. Juventus — 91 puncte (campioană), 2.AS Roma — 87 puncte, 3.Napoli — 86 puncte, 4.Atalanta — 72 puncte, 5.Lazio — 70 puncte, 6. AC Milan — 63 puncte, 7. Inter Milano — 62 puncte, 8. Fiorentina — 60 puncte. Echipele Empoli, Palermo și Pescara, clasate pe ultimele trei locuri, au retrogradat în Serie B.