• cea mai rapidă sursă de informaÈ›ii È™i È™tiri
  • experienÈ›a premium fără reclame sau întreruperi
  • în fiecare zi,cele mai noi È™tiri, exclusivități È™i breaking news
DESCARCÄ‚ APLICAÈšIA: iTunes app Android app on Google Play

Irina Begu i-a luat locul Simonei Halep: E noua campioană de la BRD Bucharest Open

Inquam Photos / George Calin
Inquam Irina Begu

Irina Begu (58 WTA) a câștigat, pentru prima oară în carieră turneul BRD Bucharest Open, dotat cu premii în valoare totală de 226.750 dolari. În finală, Begu a învins-o pe Julia Goerges (Germania), a treia favorită a competiției, cu 6-3, 7-5.

Astfel, trofeul române în București, după ce anul trecut Simona Halep se impunea în ultimul act al întrecerii.

Acesta este al patrulea turneu WTA din cariera jucătoarei în vârstă de 26 de ani, după succesele înregistrate în 2012 (Tașkent), 2015 (Seul) și 2016 (Florianopolis)

Față de ultimele meciuri, în debutul cărora a fost condusă, Irina Begu a început mai bine, reușind să câștige destul de repede pe serviciul adversarei sale. Ea a condus cu 3-1, 4-2 și 5-3, beneficiind de prima minge de set după 39 de minute, pe care însă a ratat-o. Două minute mai târziu, românca a mai primit o ocazie pe care nu a mai scapat-o. Ea a realizat break-ul, impunându-se cu 6-3 într-un set în care adversara a făcut 18 greșeli neforțate.

În cel de-al doilea, Begu și Goerges au mers în paralel până în ghemul al șaptelea, când jucătoarea germană a reușit break-ul. Begu a răspuns însă imediat, egalând la 4, pentru ca la 6-5 să realizeze break-ul și să câștige cu 7-5. Begu s-a impus în finală într-o oră și 37 de minute, ajudecându-și astfel primul titlu WTA în 2017.

Irina Begu nu a făcut nicio dublă greșeală, realizând 2 ași. De partea cealaltă, Goerges a făcut 4 duble greșeli, reușind 5 ași.

În urma victoriei, Begu va primi 43.000 de dolari și 280 de puncte.

Irina Begu și Julia Goerges se mai întâlniseră până acum de două ori, de fiecare dată pe hard. Scorul era 1-1, românca impunându-se la Seul, în 2013, iar jucătoarea germană la Sydney, în 2014.

Jucătoarea română, în prezent pe poziția a 58-a WTA, va urca în urma victoriei de la București în top 40. Begu are ocazia să devină prima jucătoare română după 1990 care câștigă ambele probe ale unui turneu, simplu și dublu. Ea și Raluca Olaru urmează să joace în această seară și finala probei de dublu împotriva perechii Elise Mertens (Belgia)/Demis Schuurs (Olanda).