Adevăratul Brexit: Islanda a ELIMINAT Anglia de la Euro 2016 / VIDEO

Anglia s-a făcut de ruşine la EURO 2016. A ratat sferturile de finală, chiar dacă a avut parte de unul dintre cei mai uşori adversari în optimile de finală. Wayne Rooney a deschis scorul dintr-un penalty, dar nu a fost de ajuns pentru englezi.

Islanda a întors meciul şi a rescris istoria fotbalului. Ragnar Sigurdsson şi Kolbeinn Sigthorsson au făcut 2-1 pentru Islanda care a menţinut acest scor până la final. Islanda a reuşit calificarea istorică în sferturile EURO din postura de debutantă la un turneu final. Pentru un loc în în careul de aşi al competiţiei, Islanda se va bate cu ţara gazdă, Franţa.

UPDATE min 1 A început meciul

Anglia şi Islanda vor disputa ultimul meci din optimile Campionatului European. Islandezii au făcut o figură frumoasă la Euro 2016, iar acum vor să scoată Anglia din zona Euro, după ce referendumul politic a reușit asta. Anglia a încheiat pe poziţia secundă Grupa B, câştigată de Ţara Galilor şi din care au mai făcut parte Slovacia şi Rusia. Islanda a ajuns în " optimi" de pe locul al doilea al Grupei F, care le-a mai avut în componenţă pe Ungaria, Portugalia şi Austria.

Echipele de start:

Anglia: Hart - Walker, Smalling, Cahill, Rose - Dier, Alli, Rooney - Sterling, Sturridge, Kane

Islanda: Halldórsson - Sævarsson, Árnason, Sigurdsson, Skúlason - Gudmundsson, Sigurdsson, Gunnarsson, Bjarnason - Sigthórsson, Bödvarsson