Lazio a câștigat Derby della Capitale cu AS Roma, în Cupa Italiei - VIDEO

Lazio

Fără Radu Ștefan, suspendat, Lazio a învins-o pe eterna rivală Roma în prima manșă a semifinalelor Cupei Italiei.

Sergej Milinkovic-Savic a deschis scorul în minutul 29, iar Ciro Immobile a înscris în minutul 78. Roma a dominat din punctul de vedere al posesiei (66-34 %), dar Lazio a expediat mai multe şuturi pe poartă (5-3). Lazio a învins AS Roma pentru prima dată din 2013.

Fundaşul german Antonio Rudiger a fost victoria unor scandări rasiste din partea fanilor lui Lazio, în prima repriză. Arbitrul a avertizat că partida va fi întreruptă dacă aceste cântece vor continua, iar suporterii laziali s-au calmat, anunță Prosport.ro.

Partida retur va avea loc pe 5 aprilie. În cealaltă semifinală a Cupei Italiei, Juventus a învins Napoli cu 3-1 în prima manşă.