UPDATE Germania învinge la scor de neprezentare Slovacia şi merge în 'sferturi' la EURO 2016/ VIDEO

germania slovacia

UPDATE: Echipa naţională a Germaniai a eliminal selecţionata Slovaciei de la Campionatul European de Fotbal din Franţa, după un meci pe care l-a controlat de la un capăt la altul şi l-a câştigat cu 3-0.

Campioana mondială Germania joacă împotriva Slovaciei în optimile de finală ale Campionatului European, la Lille, de la ora 19.00.

Echipele de start:

Germania: Neuer - Kimmich, Boateng, Hummels, Hector - Khedira, Kroos - Müller, Özil, Draxler - Gomez

Slovacia: Kozáčik - Pekarik, Škrtl, Durica, Gyömber - Hrošovsky, Škriniar, Hamšík - Kucka, Duriš, Weiss

Germania a încheiat faza grupelor neînvinsă și s-a calificat de pe prima poziție din Grupa C, din care au mai făcut parte Polonia, Irlanda de Nord și Ucraina.

De cealaltă parte, Slovacia s-a calificat de pe locul al treilea din Grupa B, din care au mai făcut parte Țara Galilor, Anglia și Rusia.

Cele două formații au disputat un meci amical chiar înainte de EURO, în luna mai, când slovacii s-au impus cu scorul de 3-1.

LIVE TEXT:

90+3' Fluier final.

90+1' Juraj Kucka (Slovacia) a fost avertizat cu galben.

90+1' Germania in atac, Toni Kroos trage, dar scorul ramane acelasi.

90+1' Se arată 2 minute de prelungire la repriza a doua.

88' Thomas Muller (Germania) executa un corner.

87' Arbitrul Szymon Marciniak a acordat o lovitura de la colt pentru Germania. Executa Mesut Ozil.

86' Mesut Ozil (Germania) bate un corner.

84' Kornel Salata ii ia locul lui Norbert Gyomber.

83' Mesut Ozil (Germania) executa un corner.

80' Arbitrul Szymon Marciniak a acordat o lovitura de la colt pentru Germania. Executa Mesut Ozil.

76' Iese Sami Khedira, intra Bastian Schweinsteiger.

72' Lukas Podolski intra in locul lui Julian Draxler.

72' Benedikt Howedes ii ia locul lui Jerome Boateng pentru Germania.

67' Mats Hummels (Germania) incaseaza un galben de la arbitrul Szymon Marciniak.

63' Gol! Germania mareste avantajul, 3-0!

63' Szymon Marciniak acorda corner pentru Germania.

54' Marek Hamsik (Slovacia) şutează, dar rateaza tinta.

49' Incursiunea lui Toni Kroos este respinsa de defensiva slovacă.

46' Joshua Kimmich (Germania) a fost avertizat de arbitrul Szymon Marciniak cu un cartonas galben.

46' A început repriza a doua.

45' Final de primă repriză.

45+1' 1 minut va fi adaugat la prima repriză.

43' Gooool! Germania isi extinde avantajul la 2-0 prin Mario Gomez!

42' Milan Skriniar de la Slovacia gaseste un culoar si suteaza, dar mingea ocoleste poarta.

41' Slovacia ataca si Juraj Kucka loveste mingea cu capul. Germaniase apara atent si respinge.

39' Trage Julian Draxler dar balonul trece pe langa poarta.

32' Sutul lui Thomas Muller nu nimereste poarta si scorul ramane acelasi pe Stade Pierre Mauroy.

28' Thomas Muller trimite cu capul, insa pe langa poarta.

26' Germania ataca periculos si Thomas Muller suteaza pe poarta, dar scorul ramane acelasi.

26' Sami Khedira (Germania) suteaza, dar lovitura e blocata de un aparator.

21' Germania are un corner, Mesut Ozilse pregateste sa il execute.

18' Germania preseaza in atac, insa sutul lui Mesut Ozil nu gaseste poarta.

16' Toni Kroos (Germania) trimite pe langa poarta.

14' Mesut Ozil rateaza penalty-ul!

13' Martin Skrtel vede galben de la Szymon Marciniak si va fi suspendat.

13' Penalty! Germania a primit un penalty!

12' Ofsaid la Slovacia.

8' Gooool! Jerome Boateng inscrie si isi aduce echipa in avantaj, 1-0, cu un şut din afara careului, după ce lovitura de la colţ a fost respinsă.

8' Lovitura de colt pentru Germania.

7' Sami Khedira incearca o lovitura cu capul, dar mingea este respinsa.

1' Arbitrul de azi, Szymon Marciniak, a dat startul partidei.