Maria Sharapova, prima reacție după ce a fost 'UMILITĂ' de Simona Halep

Maria Sarapova

Maria Şarapova a lăudat jocul Simonei Halep din meciul de miercuri, de la China Open, spunând că adversara ei a făcut cea mai bună partidă din cele opt jucate împreună.

"Cred că a făcut un meci incredibil, probabil cel mai bun dintre toate partidele disputate împotriva mea. Eu nu am fost tăioasă, nu am văzut bine mingea, nu m-am mişcat  cum ar fi trebuit împotriva ei. A lovit consistent mingea, nu a comis multe erori neforţate, procentajul ei la sevriviciu a fost chiar mare. A făcut toate lucrurile cum trebuie", a declarat Şarapova, conform site-ului WTA, scrie news.ro.

Victoria CARIEREI pentru Simona Halep: Românca a SPULBERAT-O pe Șarapova, după un meci absolut senzațional - VIDEO

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a obţinut, miercuri, primul succes în faţa rusoaicei Mariei Şarapova, locul 104 WTA, beneficiară a unui wild card, în opt meciuri, impunându-se cu scorul de 6-2, 6-2 şi calificându-se în sferturile de finală ale China Open.

În faza următoare, Simona Halep va evolua cu rusoaica Daria Kasatkina, locul 34 WTA sau cu poloneza Agnieszka Radwanska, locul 11 WTA.

Calificarea în sferturi este recompensată la Beijing cu 149.138 de dolari şi 215 puncte WTA.

Anul trecut, Halep a ajuns în optimi la China Open. Anterior, cea mai bună performanţă a ei la competiţia chineză a realizat-o în 2014, când a atins tot faza sferturilor de finală.