Meci greu pentru Simona Halep la Paris

simona halep

Simona Halep a avut mari emoții pentru a se califica în turul 3 de la Roland Garros. A învins-o greu pe Zarina Diyas din Kazakhstan, locul 90 WTA, scor 7-6(5), 6-2. În primul set dramatic, Halep a luptat 54 de minute pentru a câștigat. A fost condusă cu 4-1 și a condus cu 5-4, dar Diyas a revenit și a preluat conducerea cu 6-5. Apoi, Halep a câștigat în tie-break. Meciul a durat 84 de minute.

Primul set a fost mai dificil și cele două jucătoare au mers umăr la umăr, însă în setul secund câștigătoarea s-a cunoscut de la scorul de 4-2.

Următoarea adversară a Simonei Halep este japoneza Naomi Osaka (101 WTA), care a învins-o pe Lucic-Baroni, scor 6-3, 6-3.

"Am încercat voleuri drive, am încercat totul, iar în setul al doilea serviciul a fost mai bun. Sunt fericită că am putut să câștig. E bine că joc primul meci întotdeauna. Mâine am zi liberă și am tot timpul să pregătesc următorul tur", a spus Simona Halep

Simona a avut și un scurt dialog cu Ilie Năstase, colaboratorul Eurosport, care a intervievat-o imediat după meci.

- Am văzut că ai mai învins-o de două ori. Ți-a fost mai greu azi?

A fost bine că azi am reușit să câștig. Într-adevăr, în meciurile anterioare a fost ceva mai ușor.

- Arena asta e un pic mai mare decât celelalte. Îți trebuie mai mult timp să te acomodezi cu un asemenea teren?

- Da, mi-a fost un pic mai greu, dar în cele din urmă am ieșit învingătioar.