Fisc-ul nu trebuie să fie ceva ce sperie, ci ceva ce vine şi verifică modul de aplicare a legii, a declarat ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, invitat în emisiunea Income.
Inspectorii de la ANAF nu vor mai închide firmele dacă acestea se află la prima încălcare a codului fiscal, a mai spus minstrul Finanţelor, Eugen Teodorovici. Abia la a doua abatare se va lua măsura închiderii activităţii pentru o lună de zile şi se vor aplica amenzi.
„Ţin foarte mult să avem o metodologie foarte clar stabilită şi transparentă de aşantionare a firmelor care fac obiectul controlului în timpul unei luni de zile, pentru că astăzi, din păcate, acest lucru nu există. De mai multe ori, acelaşi agent economic este controlat de Fisc, ceea ce nu este corect. În timpul unei luni, trebuie să avem foarte clar, în eşantionul firmelor verificate, un procent din fiecare categorie de firme – mari, mijlocii şi mici – egal cu ponderea pe care acestea o reprezintă în totalul de companii, la nivel naţional. O altă parte a acestui eşantion trebuie să fie compusă din firmele care vor rămâne pe o listă neagră, care au avut o primă abatere", a declarat Eugen Teodorovici.
„Fiscul nu trebuie să fie ceva ce sperie, ci ceva ce vine şi verifică modul de aplicare a legii... nu un fel de bau-bau”, a mai spus ministrul.
Inspectorii ANAF au închis peste 232 de firme doar în luna martie. Prejudiciul stabilit în urma controalelor declanşate de Direcţia Antifraudă este de 100 de milioane de euro.
Ministrul Finanțelor, mesaj după cruciada ANAF
Explorează subiectul
Articole Similare

28
De ce a ales un bărbat să se trateze în România și nu în Italia
28

778
VIDEO A murit o legendă a gimnasticii: A obținut nota 10, la fel ca Nadia Comâneci
778

1.852
Raport devastator al UE despre abuzurile din România: tortură instituționalizată până la moarte în unele cazuri
1.852

961
VIDEO Cum poți explica asta asiguratorului? Mai mulți câini au tras de o mașină până au rupt bara de protecție
961

1.846
Reacția ministrului Justiției după breșa de securitate de la Penitenciarul Târgu Jiu
1.846

1.273
A fost finalizat Tunelul Mureni, de pe linia de cale ferată Braşov-Sighişoara: Se va circula și cu 160 de kilometri pe oră
1.273

1.684
Ministerul Educației ascunde performanța elevilor. Concurența, sacrificată pentru protejarea „stimei de sine”
1.684

1.781
Chatboții religioși intră puternic pe piața din România. Cât costă să ai o interacțiune directă cu Dumnezeu sau o conversație cu Sfântul Ioan
1.781

4.549
Ministrul Muncii, Florin Manole, reacționează la informațiile publicate de STIRIPESURSE.RO: 'Zvonuri neverificate'/Nu infirmă discuția cu Bolojan
4.549

2.570
VIDEO Revoluție în desfășurare în Ecuador: explozii cu mașini capcană lângă afacerea familiei președintelui / Armata, scoasă pe străzi / SUA e în alertă
2.570

2.747
SURSE Firma mare de ride-sharing vizată în ancheta DNA Timișoara - Ani de zile firma ar fi fentat statul - Prejudiciul estimat poate crește pe măsura evoluției anchetei
2.747

11.243
Scandal în Coaliție după ce USR i-a făcut plângere penală lui Bolojan (surse)
11.243

2.202
Producția industrială a României, în cădere liberă. Un singur sector este pe plus
2.202
Comentează