Performanță uriașă pentru Egipt: 'Faraonii' merg la Cupa Mondială pentru prima dată după 28 de ani

națională Egipt

Naţionala Egiptului a obţinut calificarea la Cupa Mondial din 2018, după ce a învins, duminică, pe Congo, cu scorul de 2-1. Egiptenii reuşesc această performanţă pentru prima dată din 1990.

Pe teren propriu, în faţa a 86.000 de spectatori, jucătorul lui Liverpool Mohamed Salah a dus victoria gazdelor în minutul 90+5, când a transformat un penalti. Tot el a deschis scourl în minutul 63, înainte ca Arnold Bouka să egaleze în minutul 88, anunță News.ro.

În urma acestui rezultat, Egiptul şi-a asigurat câştigarea Grupei E a preliminariilor africane, cu o etapă rămasă de disputat.

Formaţia egipteană a participat ultima dată la un turneu final mondial în 1990, când nu a trecut de faza grupelor.