Portugalia e prima semifinalistă a EURO 2016, după penaltiuri, cu Polonia / VIDEO

Portugalia lui Cristiano Ronaldo este prima semifinalistă a EURO 2016. Lusitanii nu au bătut pe nimeni până acum în timp regulamentar, dar au reuşit să ajungă în careul de aşi al competiţiei. A fost 1-1 după 120 de minute de joc. Polonia a deschis scorul prin Lewandowski, dar portughezii au egalat după reuşita puştiului de doar 18 ani, renato Sanchez.

La penalty-uri, singurul care a ratat a fost Blaszczykowski, iar Portugalia e prima semifinalistă a acestui turneu final. Adversara ei se va decide după sfertul dintre Belgia şi Ţara Galilor.

VEZI GOLURILE AICI

PENALTY-URI

Quaresma înscrie şi duce Portugalia în semifinalele EURO 2016

Blaszczykowski ratează primul penalty al meciului. Rui Patricio a parat lovitura

min 120 primul sfert de finală al EURO 2016 se va decide la penalty-uri

min 109 Un spectator a intrat pe teren, dar 10 stewarzi l-au luat pe sub şi l-au escortat în afara stadionului

min 106 A început a doua repriză a prelungirilor

min 105 S-a terminat prima repriză a prelungirilor, iar Portugalia şi Polonia rămân la egalitate, 1-1

min 103 Nani şutează de la distanţă, dar Fabianski reţine

min 100 Milik trage de la 25 de metri, şutul său ratează de puţin ţinta

min 91 S-a intrat în cele două reprize de câte 15 minute de prelungiri.

min 90 Se fluieră finalul timpului regulamentar. După 90 de minute, Portugalia și Polonia sunt la egalitate, 1-1. Vor urma două reprize de prelungiri, iar dacă scorul va fi tot egal, se va ajunge la loviturile de departajare.

min 81 Jedrzejczyk a fost aproape de un autogol, dar mingea lui a trecut un pic pe lânga bara

min 79 Fonte trimite cu capul din careul mic, dar Fabianski reţine.

min 69 Polonezii ratează o mare ocazie. Milik nu l-a putut învinge pe Rui Patricio din 5 metri

min 46 Meciul a fost reluat.

min 45 Pauză, Portugalia - Polonia 1-1

min 33 Renato Sanches egalează

min 2 Lewandowski deschide scorul

min 1 A început meciul. Polonia a avut lovitura de start.

UPDATE Meciul începe cu un moment de reculegere în memoria victimelor atentatelor de la Istanbul, soldate cu 43 de morți. Jucătorii au început să aplaude, la fel și spectatorii, lucru rar întâlnit la un moment de reculegere.

Ronaldo trebuie să arate de ce se crede cel mai bun jucător de fotbal din lume! Polonia și Portugalia se întâlnesc în primul sfert de finală al Campionatului European din Franța. În ”optimi”, Polonia a trecut de Elveția, cu 2-1, în timp ce Portugalia s-a chinuit cu Croația, pe care a învins-o în minutul 117 al prelungirilor după golul lui Quaresma, scor 1-0.

ECHIPELE DE START

Polonia: Fabianski - Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski, Grosicki - Lewandowski, Milik

Portugalia: Rui Patricio - Adrien Silva, Pepe, Fonte, Eliseu - William Carvalho - Joao Mario, Renato Sanches, Adrien Silva - Nani, Ronaldo