România a bătut Namibia la WRNC 2016

agerpres
rugby Romania Namibia

Naționala României a învins Namibia, joi seara, cu 20-8 (18-0), în primul meci al ''stejarilor'' de la turneul World Rugby Nations Cup (WRNC) 2016, competiție care se desfășoară pe Stadionul Național ''Arcul de Triumf'' din Capitală, ajunsă la a XI-a ediție.

Partida a fost dominată de tricolori care au reușit două eseuri în prima repriză, unul fiind de penalitate, oaspeții izbutind o încercare în cea de-a doua parte a disputei. Primele 40 de minute au adus o presiune constantă a românilor asupra adversarilor, ''stejarii'' deschizând scorul în minutul 7, printr-o lovitură de pedeapsă fructificată de Florin Vlaicu, tot el majorând diferența două minute mai târziu, de asemenea prin transformarea unei lovituri de penalitate.

Continuând să atace buturile africanilor, echipa lui Lynn Howells i-a determinat pe namibieni să facă greșeli repetate în apărare care s-au concretizat printr-un eseu de penalitate dictat de arbitru în favoarea noastră, fiind aduse astfel alte 8 puncte în dreptul României.

Tabela de marcaj a indicat la pauză 18-0 pentru tricolori, Ionuț Dumitru reușind un eseu în ultimul minut al primei reprize, încercarea nefiind însă transformată de Vlaicu.

Prima parte a confruntării a adus și două cartonașe galbene văzute de namibienii Rohan Kitschoff și Renaldo Bothma. În mitanul secund meciul a fost unul de uzură, dar deși ''stejarii'' și-au arătat superioritatea nu au mai reușit să aducă decât 2 puncte în dreptul lor, prin transformarea unei penalități în minutul 68, autor același Florin Vlaicu, el ratând o altă lovitură în debutul reprizei. În ultimele secvențe ale partidei, profitând de căderea fizică a românilor, namibienii au izbutit punctele de onoare prin eseul lui Tijuee Uanivi, transformat de Theuns Kotze.

În celelalte meciuri ale zilei, Argentina XV a învins, cu punct bonus ofensiv, Spania, scor 44-8, iar Italia Emerging a trecut de Uruguay cu 26-24, sud-americanii obținând însă punctul bonus defensiv. Celelalte două etape ale competiției de la București vor avea loc pe 13 iunie (Argentina XV — Emerging Italia, ora 16,00; Namibia — Spania, ora 18,00; România — Uruguay, ora 20,00) și pe 18 iunie (Uruguay — Spania, ora 16,00; Namibia — Emerging Italia, ora 18,00 și România — Argentina XV, ora 20,00). De menționat este faptul că turneul de la București se desfășoară după noul regulament experimental al World Rugby, în care eseul are 6 puncte, câte 2 puncte având transformarea acestuia, fructificarea unei lovituri de penalitate și dropgolul. De asemenea, legarea grămezii se face în doar doi timpi, nu în trei, așa cum era până acum, iar eseul de penalitate are 8 puncte.

Au evoluat echipele:

România: 1. Constantin Pristaviță, 2.Otar Turashvili, 3.Alexandru Țăruș, 4.Valentin Popârlan, 5.Marius Antonescu, 6.Johannes Van Heerden, 7.Viorel Lucaci, 8.Stelian Burcea, 9.Valentin Calafeteanu, 10.Jody Rose, 11.Ionuț Dumitru, 12.Florin Vlaicu, 13.Jack Umaga, 14.Stephen Shennan, 15.Cătălin Fercu.

Rezerve: 16.Andrei Rădoi, 17.Alexandru Gordas, 18.Gigi Militaru, 19.Andrei Iurea, 20.Răzvan Ailenei, 21.Tudorel Bratu, 22.Ionuț Balaban, 23. Nicholas Onutu.

Namibia: 1.Casper Viviers, 2.Gerhard Lotter, 3.Johannes Coetzee, 4.Jaco Venter, 5.Tijuee Uanivi, 6.Rohan Kitschoff, 7.Leneve Damens, 8.Renaldo Bothma, 9.Eugene Jantjies, 10.Theuns Kotze, 11.Gino Wilson, 12.Johan Deysel, 13.JC Greyling, 14.Malcom Moore, 15.Johan Tromp.

Rezerve: 16.Petri Burger, 17.AJ De Klerk, 18.Shaun Du Preez, 19.Tinus Du Plessis, 20.Ruan Ludick, 21.Arthur Bouwer, 22.Darryl De La Harpe, 23.Heinrich Smit, anunţă Agerpres.