RUȘINE uriașă pentru Steaua. A încasat scor de la echipa lui Hagi/ VIDEO

Inquam Photos / George Călin
Inquam Dinamo Steaua Dinamo

Cine ar fi crezut asta? Echipa lui Gheorghe Hagi este pe locul 1 în Liga I după ce în această seară a învins Steaua București cu scor de neprezentare. Un sec 3-1.

Iohannis l-a dat afară pe chestorul care a participat la protestele de la Cotroceni. Ce i se impută

Zeci de branduri și-ar fi retras publicitatea de la România TV și Antena 3

Florinel Coman a deschis scorul în partea secundă, Vlad Morar a majorat diferența, iar Casap a dus scorul la 3-0 pentru Viitorul.

Denis Alibec a marcat singurul gol al Stelei. La final, Alibec s-a declarat nemulţumit complet de joc. ”Sunt dezamăgit de jocul din această seară. Ne-a demoralizat un pic şi cartonaşul roşu, dar nu mai zic nimic de arbitraj. Trebuie să câştigăm neapărat cu Dinamo şi cred că o vom face. Suporterii strigă ce vor, nu pot eu să comentez”, a spus atacantul potrivit prosport.

Echipa antrenată de Gheorghe Hagi a reușit abia a doua sa victorie în fața Stelei, în 13 partide, după zece eșecuri consecutive. Singura victorie se înregistrase în 2013, cu 5-2 în Ghencea. FC Viitorul a reușit prima victorie cu Steaua pe teren propriu, după ce a pierdut precedentele șase meciuri, relatează agerpres.

Un lucru important pentru soarta partidei de la Ovidiu s-a petrecut în prima repriză, când fundașul stelist Gabi Tamaș a fost eliminat în minutul 17, pentru o intrare dură la Florin Purece.

În prima parte a meciului, Florinel Coman a avut o ocazie din lovitură liberă (12), iar Steaua a avut oportunități de gol prin Florin Tănase (9) și Ovidiu Popescu (45+3), tot din lovitură liberă.

FC Viitorul trebuia să primească penalty în min. 42, când Mihai Bălașa l-a ținut în propriul careu pe Coman.

Gazdele au deschis scorul imediat după pauză, prin Florinel Coman (46), care a marcat din apropiere, după o centrare a lui Romario Benzar.

Ovidiu Popescu (50) i-a dar iar emoții lui Rîmniceanu din lovitură liberă, iar gazdele și-au dublat avantajul prin Vlad Morar (56), care a marcat un gol cu un șut dintr-un unghi aproape imposibil.

Steaua a forțat pe cartea atacului și a avut două ocazii bune, însă Gnohere a reluat peste poartă cu capul (61) la centrarea lui Gabi Enache, iar apoi Bogdan Țîru a fost aproape de autogol (64), după un șut al lui Gnohere.

FC Viitorul a marcat al treilea gol prin tânărul Carlo Casap (74), care l-a surprins pe portarul Florin Niță cu un șut de la distanță.

Steaua a redus din diferență prin Denis Alibec (80), din lovitură liberă.

Până la final, gazdele au mai ratat prin Coman (81), Chițu (90+3), Morar (90+4), iar Steaua prin Alibec (90+1).

În sezonul regulat, Steaua s-a impus cu 3-1 (deplasare) și 2-0.

La meci a asistat și selecționerul echipei naționale, Christoph Daum.

FC Viitorul Constanța — FC Steaua București 3-1 (0-0), Academia Gheorghe Hagi — stadion "Central" — Ovidiu
Au marcat: Florinel Coman (46), Vlad Morar (56), Carlo Casap (74), respectiv Denis Alibec (80).
Cartonaș roșu: Gabriel Tamaș (Steaua, 17).
Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad); arbitri asistenți: Octavian Șovre (Oradea), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); arbitru de rezervă: Iulian Dima (București)
Observatori: Alexandru Deaconu (București) — CCA, Marin Petrache (Săbăreni/Giurgiu) — LPF