Simona Halep a câștigat primul meci de la Turneul Campioanelor: A fost 6-4, 6-2 cu Caroline Garcia / VIDEO

captura DigiSport2
Halep meci Garcia

Simona Halep, locul 1 WTA, a câștigat primul meci de la Turneul Campioanelor 2017, contra Carolinei Garcia, locul 8 WTA, scor 6-4, 6-2, din Grupa Roșie.

liveTEXT Simona Halep - Caroline Garcia (6-4; 6-2)

SETUL DOI

MECI SIMONA HALEP: Simona câștigă meciul, după un serviciu extraordinar

GAME GARCIA (6-4;5-2) – Simona rămâne la conducere, deşi acest game a fost câştigat de Caroline Garcia. Halep serveşte.

GAME HALEP (6-4;5-1) – Game rapid câştigat de Simona, după 4 aşi.

GAME HALEP (6-4;4-1) – Simona Halep își mărește avantajul în acest set. Garcia a condus cu 40-0, după un start slab al româncei. Totuși, jucătoarea noastră a revenit, a jucat perfect aproape fiecare minge și a câștigat game-ul. Este al doilea game la rând când Simona reuşeşte să revină după ce este condusă.

GAME HALEP (6-4;3-1) – Simona o domină pe Garcia şi câştigă şi al treilea game al setului doi.

GAME HALEP (6-4;2-1) – Halep conduce din nou. Jucătoarea noatră a servit foarte bine, a fost sigură pe ea și nu i-a permis Carolinei să pună presiune. Garcia a cerut ajutorul antrenorului.

GAME HALEP (6-4;1-1) - După un serviciu extrem de bun, Simona revine în cursă şi o egalează pe Garcia la game-uri.

GAME GARCIA (6-4; 0-1) – Garcia începe bine setul al doilea şi preia conducerea, câştigând primul game.

- a început setul al doilea

SET SIMONA – Victorie pentru Simona! Halep reuşeşte să câştige primul set după mai bine de 50 de minute de joc. Românca a închis game-ul cu o lovitură excelentă de forehand, în lung de linie, la care Garcia nu a avut replică .

GAME SIMONA (5-4)– Simona reuşeşte să câştige şi acest game, după un schimb de mingi incredibil.

GAME HALEP (4-4) – Simona revine în cursă. Românca a reuşit să-i ia game-ul franţuzoaicei şi egalează.

GAME GARCIA (3-4) – Garcia reuşeşte un nou game şi preia conducerea. Simona cere ajutorul antrenorului Darren Cahill.

GAME GARCIA  (3-3) - Simona pierde avantajul, Garcia reuşind să egaleze.

GAME SIMONA (3-2) - Simona reuşeşte încă un game şi o conduce, pentru prima dată, pe Caroline Garcia.

Game Halep (2-2) - Debutul de set continuă să fie echilibrat. Halep a câștigat game-ul, reușind și un as. Serviciul a fost unul foarte bun, iar loviturile Simonei au fost mai precise și mai bine plasate
Game Garcia (1-2) - Franțuzoaica joacă în continuare foarte bine în game-ul de serviciu, făcut la 0. Garcia servește excelent, foarte liftat, și Simona e forțată să returneze din poziții incomode, cu mingile peste nivelul umărului.

GAME SIMONA (1-1) – Simona egalează la game-uri după o confruntare strânsă şi două mingi de break salvate de tenismena română

GAME GARCIA (0-1) - Garcia începe agresiv meciul. După ce a greșit în primul schimb, franțuzoaica a atacat în permanență, a pus presiune pe Simona și dominat punctele, câștigând lejer primul game al meciului.

- Caroline Garcia servește prima.

- Cele două jucătoare au intrat pe teren și au terminat încălzirea. Meciul a început.