Simona Halep, VICTORIE în faţa numărului 1 mondial

halep bucuresti

Simona Halep, numărul 4 în clasamentul mondial WTA, a jucat miercuri, la Singapore, cu Serena Williams, numărul 1 mondial. Este al doilea meci pe care românca l-a jucat la Turneul Campionilor de la Singapore.

Simona Halep i-a administrat o înfrângere categorică jucătoarei din SUA, în două seturi. Primul set, Simona l-a câştigat în 20 de minute, fără să piardă niciun game. În setul 2, Serena Williams şi-a mai revenit, însă nu a reuşit să câştige decât două gameuri. Astfel, Simona Halep a câştigat cu 2-0 la seturi, 6-0, 6-2, în doar o oră de joc!

Cele două jucătoare au cîştigat primele partide din Grupa Roşie. Williams a învins-o în meciul inaugural pe Ana Ivanovici, scor 6-4, 6-4, iar Halep a cîştigat împotriva canadiencei Eugenie Bouchard, scor 6-2, 6-3 şi este pe primul loc, deoarece a pierdut mai puţine game-uri.

Simona şi Serena s-au mai întâlnit de trei ori, Williams cîştigînd toate meciurile.

"E cel mai mare meci din viaţa mea. Nu pot să explic acum ce simt. Sunt foarte fericită. Vreau doar să mă bucur. A fost visul meu să înving una dintre surorile Williams. Nu aş fi putut să joc aşa fără ajutorul publicului, al fanilor, al românilor", a declarat Simona Halep la finalul meciului.