Simona Halep suferă cea mai DRASTICĂ înfrângere din ultimii 4 ani: scor NEVEROSIMIL/VIDEO

Inquam Photos / George Călin
Inquam Simona Halep

Simona Halep s-a oprit în semifinale la Toronto, după ce a fost învinsă fără drept de apel de ucraineanca Elina Svitolina. Halep nu a avut nicio șansă și a pierdut în două seturi cu scoruri identice 6-1, 6-1.

Simona Halep nu a avut absolut nicio șansă în fața Elinei Svitolina. În primul set, ucraineanca a câștigat cinci game-uri consecutive, singurul game câștigat de Halep în primul set a fost la scorul de 1-5.

Nici setul secund nu a fost mai bun pentru Halep, care s-a impus tot într-un singur game, însă diferența au făcut-o numeroasele erori neforțate ale româncei. Meciul a amintit de finala de la Roland Garros, acolo unde Halep s-a întrecut în erori neforțate și mingi oferite cadou adversarului.

Românca a făcut enorm de multe greșeli, 3 duble erori și 34 neforțate, având 9 winners. Svitolina a realizat 8 mingi direct câștigătoare, a comis 16 erori neforțate, a avut 2 ași și 3 duble greșeli. Halep a avut procentaje slabe la ambele servicii (43%-84% la primul, 35%-41% la al doilea).

Momentul slab al Simonei nu a putut fi oprit nici de antrenorul Darren Cahill, cu care s-a consultat între seturi.

Aceasta este cea mai drastică înfrângere pentru Simona Halep din ultimii 4 ani. Precedenta corecție de acest gen suferită de numărul 2 WTA a fost în 2013, la Miami, când Sara Errani a învins-o cu 6-1, 6-0.

În finală, Svitolina o va înfrunta pe daneza Caroline Wozniacki, care s-a impus cu 6-2, 6-3 în fața americancei Sloane Stephens.