Situație fără precedent la Ronald Garros, în meciul care decide posibila adversară a lui Halep

semifinale roland garros

Astăzi se joacă semifinalele turnelului de tenis Roland Garros, Halep urmând să joace împotriva Karolínei Plíšková, din Cheia, într-un meci cu dublă miză: un loc în finală și locul 1 în clasamentul WTA. O situație fără precedent este însă în celălalt meci, între Jeļena Ostapenko (locul 47 WTA), din Lituania, și Timea Bacsinszky (locul 31 WTA), din Elveția.

Vezi și: MILIONARĂ Suma URIAȘĂ pe care Simona Halep o primește pentru meciul cu Elina Svitolina

Ambele jucătoare din semifinala care decide posibila adversară a Simonei Halep în finală sunt născute pe 8 iunie. Ostapenko și Bacsinszky își sărbătoresc ziua de naștere astăzi. Jucătoarea din Lituania împlinește 20 de ani, iar elvețianca înplinește 28 de ani. Partida în care cele două se întâlnesc pentru prima dată în carieră este programată pentru ora 16.

Partida dintre Simona Halep (locul 4 WTA) și Karolína Plíšková (locul 3 WTA) este programată pentru ora 17.30. Halep a câștigat în sferturile de finală în fața Elinei Svitolina (locul 6 WTA), într-un meci dramatic, în care a pierdut primul set, a fost condusă cu 5-2 în setul al doilea, a revenit și a câștigat la zero setul al treilea. Halep și Plíšková s-au mai întâlnit de șase ori, cinci partide fiind câștigate de româncă.