Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile turneului WTA de la Linz

Sorana Cîrstea

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, joi seara, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Linz (Austria), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a întrecut-o pe rusoaica Natalia Vihlianțeva, cu 7-6 (14), 6-4.

Cîrstea (27 ani, 37 WTA), a cincea favorită a competiției, s-a impus după două ore și 11 minute de joc în fața rusoaicei de 20 de ani, aflată pe locul 69 în lume.

Sorana a reușit 9 ași în acest meci, față de doar unul realizat de Vihlianțeva, ambele jucătoare având câte 2 duble greșeli, anunță Agerpres.

Cîrstea a salvat nu mai puțin de cinci mingi de set în tiebreak-ul primului act, câștigat cu 16-14. În setul secund, rusoaica a luat primul ghem, iar apoi românca s-a desprins la 4-1. Vihlianțeva a redus ecartul, la 4-3, dar Cîrstea și-a fructificat avantajul break-ului și s-a impus cu 6-4.

Sorana Cîrstea și-a asigurat un cec de 4.758 euro și 60 de puncte WTA, urmând să joace vineri, în sferturi, cu principala favorită, Magdalena Rybarikova (Slovacia), care a trecut de Carina Witthoeft (Germania), cu 7-6 (4), 6-3.

Cîrstea a câștigat singurul meci cu Rybarikova, în 2008, în semifinale la Tașkent, când adversara a abandonat după ce a pierdut primul set cu 3-6.

Tot vineri, Mihaela Buzărnescu, venită din calificări, o va înfrunta în sferturi pe elvețianca Belinda Bencic.