Steaua lui Reghe nu mai bate pe nimeni în amicale de două meciuri: Doar egal cu suedezii / VIDEO

gsp.ro
Timo Gebhart

Steaua a remizat în penultimul meci amical din Turcia împotriva suedezilor de la Djurgardens, scor 2-2, golurile roș-albaștrilor fiind marcate de Varela și Hamroun.  Steaua a început foarte bine și a deschis scorul încă din minutul 4, cînd Varela s-a înălțat bine peste apărarea suedezilor și a trimis cu capul o minge venită din corner de la Stanciu.

Hamroun a dus scorul la 2-0, după ce a scăpat singur în unghi, dar șutul său cu piciorul stîng la colțul lung s-a dus în plasa porții. Patru minute mai tîrziu, Olunga a redus din diferență după ce a profitat de o greșeală comună în apărarea Stelei. Berntsen a stabilit scorul final cu o execuție de senzație. Suedezul a prins un șut superb de la peste 25 de metri și mingea s-a oprit în poartă. Adversara roș-albaștrilor a cîștigat campionatul Suediei de 11 ori, ultima dată în 2005, și a triumfat de alte patru ori în Cupa Suediei. Ultima dată Djurgardens a terminat sezonul pe locul 6.

Următorul amical al Stelei va avea loc sîmbătă, 6 februarie, împotriva celor de la AS Trencin (Slovacia), de la ora 14:45, spune gsp.