Steaua pierdut și al doilea său meci din FIBA Europe Cup

minge de baschet

Steaua CSM Eximbank a fost învinsă de echipa bulgară Lukoil Academic Sofia cu scorul de 80-76 (15-17, 23-17, 21-13, 21-29), marți seara, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din București, într-un meci din Grupa F a FIBA Europe Cup la baschet masculin. Steaua pierduse și prima partidă din grupă, în Slovacia.

Steaua a început destul de bine meciul și după primul sfert era în avantaj, 17-15. Oaspeții au controlat apoi jocul și s-au desprins pe tabelă în următoarele 20 de minute, astfel că înaintea ultimului sfert avea un avans de 12 puncte, 59-47. Ecartul a crescut apoi la 63-47, iar revirimentul reușit de echipa antrenată de Claudiu Fometescu a fost tardiv, bulgarii câștigând cu 80-76. Nikola Jevtovic, cu 21 puncte, 7 recuperări, 1 pasă decisivă, a fost cel mai bun om al gazdelor. La Steaua au mai jucat Vlad Negoițescu, Mihail Paul 9 p, 3 rec, 8 pd, Levente Szijarto 1 rec, Nikola Malesevic 17 p, 5 rec, 3 pd, Cameron Long 14 p, 3 rec, 2 pd, Marius Runkauskas 6 p, 4 rec, 1 pd, Cătălin Baciu 4 p, Bogdan Popa, Dave Dudzinski 5 p, 5 rec, 1 pd.

La oaspeți au evoluat Filip Videnov 8 p, 2 pd, Stephen Zack 19 p, 11 rec, 2 pd, Denis Agre, Maksim Kornienko 17 p, 8 rec, 1 pd, Asen Velikov 5 p, 3 rec, 2 pd, Sasa Zagorac 5 p, 4 rec, 2 pd, Danny Gibson 11 p, 3 rec, 5 pd, Pavlin Ivanov 11 p, 5 rec, 3 pd, Hristo Zahariev 4 p, 2 rec, 2 pd. Lukoil Academic ocupă primul loc, cu 4 puncte (2 jocuri), urmată de BC Prievidza (Slovacia), 2 puncte (1 j), Steaua, 2 p (2 j), Bnei Herzliya (Israel), 1 p (1 j). Joi va avea loc partida Bnei Herzliya — BC Prievidza, iar în etapa a treia Steaua va juca în deplasare cu Bnei Herzliya, pe 2 noiembrie, anunță Agerpres.