U-BT Cluj a câștigat primul meci al finalei Ligii Naționale de baschet masculin

minge de baschet

U-Banca Transilvania Cluj a învins-o cu emoții pe Steaua CSM Eximbank București cu scorul de 87-85 (26-21, 21-17, 21-25, 19-22), vineri, în Sala Sporturilor Horia Demian din Cluj-Napoca, în primul meci al finalei Ligii Naționale de baschet masculin, conform Agerpres.

''U'' a dominat prima jumătate a meciului și după două sferturi conducea cu 47-38. Steaua a început o cursă de urmărire și a redus ecartul de pe tabelă pas cu pas, egalând (63-63), cu 1 minut și 8 secunde înaintea finalului sfertului trei. Clujenii conduceau cu 68-63 cu zece minute rămas de jucat, dar după ce au fost conduși cu 68-69 s-au desprins din nou, 78-71. Cu 12 secunde rămase de joc, ''U'' avea 85-84, Barro a reușit să transforme două ''libere'', Curry a replicat și el cu una (ratată a doua), iar Malesevic a ratat ultima aruncare a meciului (2 p) pentru Steaua.

Ousmane Barro a fost MVP-ul meciului, cu 27 puncte, 13 recuperări, 1 pasă decisivă. O evoluție excelentă la ''U'' a avut și Kyndall Dykes 22 p, 2 pd. La ardeleni au mai evoluat Vlad Moldoveanu 14 p, 5 rec, 3 pd, Filip Adamovic 11 p, 1 rec, 3 pd, Vaidas Kariniauskas 5 p, 2 rec, 7 pd, Maksim Pustozvonov 3 p, 1 rec, Teodor Jucan, Roland Torok 2 p, 2 rec, Nandor Kuti 3 p, 1 rec, George Toth 1 rec. Lituanianul Marius Runkauskas a fost cel mai bun om al oaspeților, cu 18 p, 1 rec, 4 pd. La Steaua au mai jucat Morris Sharaud Curry 14 p, 10 pd, Iuri Fraseniuc 11 p, 3 rec, Nikola Malesevic 8 p, 5 rec, 2 pd, Randal Alan Falker 12 p, 9 rec, 4 pd, Vlad Negoițescu, Mihail Octavian Paul 3 p, 2 rec, 1 pd, Cătălin Lucian Baciu 13 pm 1 rec, David Dudzinski 6 p, 8 rec.

Finala se joacă după sistemul cel mai bun din cinci meciuri, următorul fiind programat tot la Cluj-Napoca, în data de 21 mai (19,00).