U Cluj a umilit Steaua şi a câştigat titlul naţional la baschet masculin

minge de baschet

U-Banca Transilvania Cluj a câștigat titlul de campioană națională la baschet masculin, vineri seara, după ce a învins-o pe Steaua CSM Eximbank cu scorul de 75-61 (19-13, 13-14, 20-12, 23-22), în Sala Mihai Viteazul din București, în meciul al treilea al finalei Ligii Naționale, conform Agerpres.

''U'' a câștigat finala cu scorul general de 3-0 și și-a trecut astfel în palmares al cincilea său titlu de campioană, după cele din 1992, 1993, 1996 și 2011.

Ardelenii, conduși de pe bancă de fostul jucător Mihai Silvășan, au dominat primul sfert, pe care l-au încheiat cu un avans de șase puncte, 19-13. ''U'' a avut în continuare o evoluție bună și la jumătatea meciului avea încă un avantaj de cinci puncte, 32-27. Oaspeții s-au desprins decisiv în sfertul al treilea, când au avut și 18 puncte în plus pe tabelă. Cu zece minute înainte de final, Universitatea conducea cu 52-39. Când mai erau șase minute de joc, Steaua se apropiase la opt puncte, 52-60, dar nu a reușit mai mult, ''U'' câștigând clar, cu 75-61.

U-Banca Transilvania Cluj, lipsită de un om de bază, sârbul Aleksandar Rasic (prezent, totuși, la București, n. red.), a avut cei mai buni oameni în Ousmane Barro, cu 16 puncte, 9 recuperări, Vlad Moldoveanu, 14 puncte, 9 recuperări, 2 pase decisive, și Roland Torok, 13 p, 8 rec. Au mai jucat Kyndall Dykes 9 p, 2 rec, 4 pd, Filip Adamovic, 5 p, 3 rec, 5 pd, Nandor Kuti, 4 p, 1 rec, Tudor Gheorghe, Theodor Jucan, Wilhelm Brosser, Vaidas Kariniauskas, 9 p, 5 rec, 3 pd, George Toth.

La Steaua au jucat David Dudzinski, 14 p, 7 rec, Morris Curry 12 p, 4 rec, 1 pd, Nikola Malesevic 9 p, 5 rec, 4 pd, Marius Runkauskas, 5 p, 3 pd, Cătălin Baciu 6 p, 5 rec, 1 pd, Mihail Paul 2 rec, 3 pd, Iuri Fraseniuc 10 p, 2 rec, Georges Darwiche, Randal Alan Falker 5 p, 4 rec, 1 pd. ''U'' câștigase primele două meciuri ale finalei, cu 87-85 și 84-80, la Cluj-Napoca, finala fiind programată după sistemul cel mai bun din cinci meciuri.