UPDATE Franța trece de Irlanda şi merge în 'sferturi' la EURO 2016/ VIDEO

franta irlanda

UPDATE: Echipa naţională a Franţei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de Fotbal, comperiţie găzduită de "Hexagon". Francezii au trecut cu 2-1 de Irlanda, după ce au fost conduşi la pauză cu 0-1.

Franța, ţara gazdă a Campionatului European de Fotbal, întâlnește azi Irlanda, în unul dintre cele mai dezechilibrate meciuri din optimile de finală. Irlandezii au impresionat până acum prin fani. Aceştia au arătat că poţi să-ţi susţii favoriţii civilizat şi cu umor, nu prin violenţă, aşa cum au procedat fanii englezi şi cei ruşi.

Ultimele 4 meciuri dintre cele două au fost destul de echilibrate, chiar dacă diferența de valoare a jucătorilor a fost mereu mare, notează gsp.ro.

Irlandezii vin cu un moral excelent după succesul neașteptat în fața Italiei, scor 1-0, în timp ce francezii vor să-și ia revanșa în fața fanilor, după trei meciuri în care au jucat slab.

Meciul va începe la ora 16:00.

Echipele de start:

Franța: Lloris - Sagna, Rami, Koscielny, Evra - Pogba, Kante, Matuidi - Griezmann, Giroud, Payet

Irlanda: Randolph - Coleman, Keogh, Duffy, Ward - Brady, McCarthy, Hendrick, McClean - Long, Murphy

Până acum, în sferturile de finală s-au calificat Polonia, Ţara Galilor şi Portugalia. Polonia-Portugalia e primul meci din "sfeturi", iar câştigătoarea din meciul Franţa-Irlanda va juca împotriva Ţării Galilor.

LIVE TEXT:

90' Fluier final! Meciul se termina 2-1!

90+3' Didier Deschamps (Franţa) face schimbare: Moussa Sissokoil inlocuieste pe Kingsley Coman.

90+3' Franţa ataca periculos si Antoine Griezmann suteaza pe poarta, dar scorul ramane acelasi.

90+1' Arbitrul Nicola Rizzoli va prelungi partida cu 3 minute.

88' Dimitri Payet trage pe poarta dar nu reuseste sa inscrie pentru Franţa.

87' Franţa ataca prin Andre Pierre Gignac. Totusi, finalizarea acestuia nu schimba tabela.

86' Sutul lui Jonathan Walters nu nimereste poarta si scorul ramane acelasi pe Stade de Lyon.

86' Andre Pierre Gignac (Franţa) reuseste sa traga, dar sutul nu prinde spatiul portii.

85' Nicola Rizzoli acorda corner pentru Franţa.

82' Incursiunea lui Kingsley Coman este respinsa de defensiva celor de la Irlanda.

81' Blaise Matuidi (Franţa) suteaza, dar nu e gol.

80' Arbitrul Nicola Rizzoli a acordat o lovitura de la colt pentru Franţa. Executa Antoine Griezmann.

79' Dimitri Payet (Franţa) executa un corner.

77' Sutul lui Andre Pierre Gignac nimereste transversala!

76' Dimitri Payet (Franţa) executa un corner.

73' Schimbare la gazde: Olivier Giroud e inlocuit de Andre Pierre Gignac.

72' Shane Long este avertizat!

72' Schimbare la Irlanda, intra Wesley Hoolahan in locul lui James McCarthy.

69' Martin O'Neill face o schimbare, John O'Shea il inlocuieste pe James McClean.

68' Antoine Griezmann (Franţa) prinde un sut, dar rateaza tinta.

66' Irlandezul Shane Duffy este eliminat pentru un fauls în postură de ultim apărător.

65' Martin O'Neill il introduce pe Jonathan Walters in locul lui Daryl Murphy.

61' Gooool! Antoine Griezmann inscrie si isi aduce echipa in avantaj, 2-1!

60' Dimitri Payet nu nimereste poarta.

58' Gooool! Antoine Griezmann (Franţa) inscrie cu o lovitura de cap si egaleaza.

56' Lovitura de colt pentru Franţa.

56' Incercare a lui Blaise Matuidi, dar nu e gol.

54' Dimitri Payet (Franţa) incearca o lansare, dar balonul e blocat de un aparator.

53' Dimitri Payet (Franţa) trimite pe langa poarta.

48' Franţa avanseaza in atac si Laurent Koscielny reuseste sa traga, dar sutul sau rateaza tinta.

46' Paul Pogba de la Irlanda are spatiu de sut, dar mingea este blocata de defensiva adversa.

46' Schimbare la gazde, Kingsley Coman il inlocuieste pe N'Golo Kante.

46' A început repriza a doua.

45' Arbitrul fluiera finalul primei parti, echipele se retrag la vestiare.

45+1' 4 minute, pierdute din cauza intreruperilor, vor fi adaugate la prima repriză.

45+1' Antoine Griezmann (Franţa) suteaza spre poarta, dar mingea este respinsa de o aparare atenta.

39' Irlanda are un corner, Robert Bradyse pregateste sa il execute.

37' Jeff Hendrick e OK, a reintrat pe teren dupa accidentare.

36' Meciul pe Stade de Lyon este din nou in desfasurare.

31' Shane Long revine pe teren.

31' Patrice Evra a reintrat pe teren.

30' Se reia meciul.

30' Patrice Evra este accidentat si meciul se intrerupe.

30' Se joaca din nou!

30' Shane Long este accidentat si jocul a fost intrerupt pentru cateva momente.

27' N'Golo Kante (Franţa) a fost avertizat de catre arbitrul Nicola Rizzoli cu cartonas galben.

25' Seamus Coleman (Irlanda) ia cartonas galben

24' Paul Pogba (Franţa) suteaza pe poarta, dar intervine portarul irlandez.

22' Antoine Griezmann (Franţa) trimite la poarta, fara rezultat insa.

21' Daryl Murphy trimite spre poarta, dar scorul nu se schimba pe Stade de Lyon.

20' Paul Pogba si-a revenit si se intoarce pe gazon.

20' Jocul a fost reluat pe Stade de Lyon.

19' Meciul a fost intrerupt pentru putine momente pentru a i se acorda ingrijiri medicale lui Paul Pogba.

18' Antoine Griezmann trimite cu capul, dar Irlanda se apara.

13' Olivier Giroud (Franţa) se inalta pentru lovitura de cap, dar nu reuseste sa puncteze.

13' Dimitri Payet (Franţa) bate un corner.

10' Arbitrul Nicola Rizzoli a acordat o lovitura de la colt pentru Franţa. Executa Dimitri Payet.

9' Antoine Griezmann (Franţa) trimite o minge cu capul, dar rateaza.

8' Dimitri Payet trimite balonul pe poarta, dar fara rezultat.

4' Nicola Rizzoli acorda corner pentru Franţa.

3' Gol! Robert Brady inscrie din 11 metri si face 0-1!

2' Arbitrul arata punctul cu var, este penalty pentru Irlanda!

1' Start de meci pe Stade de Lyon!