Victorie dramatică pentru CSM CSU Oradea, în Liga Campionilor

minge de baschet

CSM CSU Oradea a învins dramatic echipa finlandeză Kataja Basket cu scorul de 101-91 (24-18, 21-22, 19-18, 21-27, 16-6), după prelungiri, miercuri, în Arena Antonio Alexe din Oradea, în Grupa B a Ligii Campionilor la baschet masculin.

Campioana României a obținut o victorie foarte importantă, care o menține în cărți pentru calificarea în faza superioară a competiției sau măcar în FIBA Europe Cup.

CSM Oradea a fost condusă spre victorie de către jucătorul american Martin Zeno, care a marcat nu mai puțin de 42 de puncte în acest meci. În debutul ultimului sfert, gazdele conduceau la diferență de zece puncte, 72-62, dar nordicii s-au apropiat pas cu pas și au trecut la conducere când mai rămăseseră trei minute de joc, 76-77. Meciul a fost pe muchie de cuțit, iar cu zece secunde înainte de final CSM Oradea conducea cu 84-82, după un coș al lui Zeno. Denison a recuperat mingea, iar Zeno a scos un fault, dar nu a transformat decât una dintre ''libere'' (85-82) și se părea că echipa lui Cristi Achim nu mai poate scăpa victoria cu două secunde de joc rămase. Orădenii au tratat cu superficialitate ultima repunere, iar Brown a reușit să marcheze un coș de trei puncte, 85-85, prin care a trimis meciul în prelungiri.

În extra-time, gazdele au fost mai lucide și au dominat ultimele trei minute de joc, de la 92-90, reușind să înscrie 9 puncte, față de unul singur al finlandezilor. La CSM Oradea au evoluat Branko Mirkovic 17 puncte, 5 recuperări, 6 pase decisive, Martin Zeno 42 p, 3 rec, 4 pd, Andrei Mandache 14 p, 3 rec, 3 pd, Cătălin Petrișor 1 rec, Uros Lucic 2 p, 5 rec, Titus Nicoară 5 rec, Sean Denison 11 p, 11 rec, 4 pd, Bogdan Țîbîrnă 7 p, 2 rec, 1 pd, Muhamed Pasalic 8 p, 2 rec, 7 pd, Bobe Nicolescu 1 pd.

Pentru oaspeți au jucat Joey King 16 p, 2 rec, 2 pd, Vesa Makalainen 3 rec, 2 pd, Kervin Bristol 8 p, 9 rec, 1 pd, Tommi Huolila 2 rec, Teemu Rannikko 17 p, 4 rec, 8 pd, Ilari Seppala 2 p, 1 rec, 1 pd, Rion Brown 23 p, 3 rec, 4 pd, Jarekious Bradley 21 p, 4 rec, Daniel Mullings 4 p, 3 pd.

În clasament, pe primul loc se află Le Mans Sarthe, 22 puncte, urmată de Pinar Karșiyaka, 21 p, Umana Reyer Venezia, 21 p, Avtodor Saratov, 19 p, Maccabi Rand Media Rishon Lezion, 19 p, Kataja Basket, 19 p, CSM CSU Oradea, 19 p, Himik Iujnîi, 16 p. În ultima etapă, pe 24 ianuarie, CSM CSU Oradea va juca în deplasare cu formația italiană Umana Reyer Venezia, conform Agerpres.

Primele patru clasate din fiecare grupă și cele mai bune patru formații de pe locurile 5 se vor califica în faza a doua a competiției. Următoarele opt echipe cu cel mai bun punctaj vor continua în FIBA Europe Cup.