Victorie mare pentru fetele de la canotaj: Româncele au câştigat o cursă de legendă

breaking news ultima ora

Echipajul României la 8+1 feminin (Ioana Vrînceanu, Mihaela Petrilă, Denisa Tâlvescu, Mădălina Bereș, Iuliana Popa, Adelina Boguș, Laura Oprea + Daniela Druncea) a câștigat detașat cursa din cadrul Cupei Mondiale de la Lucerna, cea mai prestigioasă Regată de canotaj academic, creată în 1933.

Citeşte şi: Veşti imense pentru Traian Băsescu: Ce a decis fratele său din puşcărie

După cei 2.000 m clasici ai probei disputate pe celebrul canal natural Rotsee, canotoarele românce au fost cronometrate în 6min02sec810/1000, fiind urmate la o barcă distanță, în 6min04sec830/1000 de echipajul Noii Zeelande, în timp ce pe locul trei a sosit Marea Britanie — 6min10sec340/1000.

Al treilea echipaj românesc prezent într-o finală A la Lucerna, cel masculin de 2 rame, având în componență cei mai tineri participanți în regată (ambii 19 ani), Mihăiță Țigănașu și Cosmin Pascari, a ocupat locul 4, în 6min48sec300/100, primul loc fiind ocupat de Noua Zeelandă, în 6min34sec500/1000, anunţă Agerpres. România a fost prezentă cu patru echipaje la cea de a treia etapă de Cupă Mondială la canotaj din 2017. Această Regată, care se desfășoară la Lucerna, este cea mai importanta competiție dinaintea Campionatului Mondial din SUA-Sarasota.