Victorii pentru granzii Europei, în preliminariile Cupei Mondiale: Sărbătoare mare pentru Buffon

Gianluigi Buffon

Selecționatele Italiei și Spaniei au câștigat meciurile susținute vineri seara pe teren propriu în preliminariile Cupei Mondiale de fotbal din 2018.

Italia a dispus cu 2-0 de Albania, la Palermo, într-un meci întrerupt de fanii oaspeți în debutul reprizei secunde, după ce au aruncat cu artificii pe teren. Partida s-a reluat după o întrerupere de zece minute, jucătorii albanezi făcând apel la suporterii lor să se liniștească. În prima repriză, când Italia a primit penalty, Daniele de Rossi a fost nevoit să aștepte pentru a executa lovitura de pedeapsă din cauza torțelor aruncate pe gazon. În cele din urmă, jucătorul Romei a deschis scorul (12). Ciro Immobile (71) a parafat victoria Squadrei Azzurra, la meciul cu numărul 1.000 din cariera portarului Gianluigi Buffon.

Spania a întrecut Israelul cu 4-1, prin golurile marcate de David Silva (13), Vitolo (45+1), Diego Costa (51) și Isco (88), respectiv Lior Refaelov (76).

Italia și Spania ocupă primele două locuri în Grupa G, neînvinse, cu 13 puncte fiecare.

Boban Nikolov, fostul jucător al Viitorului, a deschis scorul pentru Macedonia (43), în meciul câștigat la scor de forfait în fața Liechtenstein-ului (3-0). Ilja Nestorovski a marcat celelalte goluri (68, 73), dar a ratat un penalty (90) și șansa de a realiza hat-trick-ul, potrivit Agerpres.

Croația a învins Ucraina cu 1-0, prin golul lui Kalinic (38), atacantul formației Fiorentina.

Irlanda și Țara Galilor au terminat nedecis, 0-0, la Dublin, dar galezii au avut un om eliminat, Neil Taylor (69), după un fault brutal asupra lui Seamus Coleman, care a părăsit terenul pe targă și cu masca de oxigen pe figură.

Rezultate:

Grupa D

Georgia — Serbia 1-3

Au marcat: Nika Kacearava 6, respectiv Dusan Tadic 45 — penalty, Aleksandar Mitrovic 64, Mijat Gacinovic 86.

Austria — Rep. Moldova 2-0

Au marcat: Marcel Sabitzer 75, Martin Harnik 90.

Irlanda — Țara Galilor 0-0

Cartonaș roșu: Neil Taylor (Țara Galilor) 69.

Grupa G

Liechtenstein — Macedonia 0-3

Au marcat: Boban Nikolov 43, Ilja Nestorovski 68, 73.

Ilja Nestorovski a ratat un penalty în min. 90.

Italia — Albania 2-0

Au marcat: Daniele De Rossi 12 — penalty, Ciro Immobile 71.

Spania — Israel 4-1

Au marcat: David Silva 13, Vitolo 45+1, Diego Costa 51, Isco 88, respectiv Lior Refaelov 76.

Grupa I

Croația — Ucraina 1-0

A marcat: Nikola Kalinic 38.

Kosovo — Islanda 1-2

Au marcat: Atdhe Nuhiu 52, respectiv Bjorn Bergmann Sigurdarson 25, Gylfi Sigurdsson 35 — penalty.

Turcia — Finlanda 2-0

A marcat: Cenk Tosun 9, 13.