Viitorul a spulberat-o pe Gaz Metan Mediaș: Gol nemaivăzut marcat de Cristi Manea, campionii sunt lideri / VIDEO

Inquam Photos / Daniel Stoenciu
Hagi Viitorul Constanta

Viitorul s-a impus pe teren propriu în fața lui Gaz Metan Mediaș, scor 3-0, în runda inaugurală a noului sezon din Liga 1. Golurile gazdelor au fost marcate de Chițu, Ganea și Țucudean.

Vezi golurile AICI

Partida nu a început prea bine pentru Gheorghe Hagi, care a fost nevoit să facă o primă schimbare după doar 7 minute de joc. Casap s-a accidentat și a fost înlocuit cu Cicâldău, scrie gsp.ro.

Viitorul a avut inițiativa în atac, iar Chițu a ratat o primă șansă importantă după un sfert de oră, când a șutat pe lângă poartă. Herea a lovit bara în minutul 29, când a șutat din apropierea punctului de la 11 metri, iar Greab a intervenit excelent la șutul expediat de Benzar un minut mai târziu.

Viitorul a deschis scorul prin Chițu în minutul 31, cu un șut din interiorul careului, iar Cristian Ganea a majorat diferența până la pauză, printr-o execuție senzațională din lovitură liberă, de la aproximativ 20 de metri.

În minutul 62, Țucudean a punctat și el pentru trupa lui Hagi, după o centrarea a lui Benzar.

Gaz Metan a replicat prin Danci, dar execuția sa din lovitură liberă a fost respinsă în bară de Rîmniceanu.

Grație golaverajului, Viitorul urcă pe locul al doilea, la egalitate perfectă cu Dinamo, liderul dinaintea ultimului meci al etapei: FC Botoșani - CFR Cluj.