În total 12 oameni au fost ucişi pe şi lângă aeroportul din capitala afgană Kabul, potrivit talibanilor şi unor oficiali ai NATO, de când mişcarea talibană a cucerit oraşul, duminică, declanşând panică printre persoanele îngrijorate care încearcă să plece din Afganistan, informează joi Reuters, conform AGERPRES.
Decesele au fost cauzate fie de focuri de armă, fie de busculade, a declarat joi un oficial al talibanilor, cerându-le persoanelor care se îmbulzesc în continuare la intrările de pe aeroport să se ducă acasă dacă nu au dreptul legal de a călători.
"Nu vrem să rănim pe nimeni pe aeroport", a afirmat oficialul taliban, care nu a dorit să i se precizeze identitatea.
Insurgenţii talibani controlează capitala afgană de duminică, la aproape 20 de ani după ce au fost îndepărtaţi de la putere de către o coaliţie internaţională condusă de Statele Unite în urma atentatelor din 11 septembrie 2001.
Victoria fulgerătoare a talibanilor, înlesnită de retragerea trupelor americane, a provocat scene de haos pe aeroportul din Kabul unde mii de oameni încearcă de luni să urce în avioane închiriate de ţări străine pentru a-şi evacua cetăţenii şi pe afganii care au colaborat cu forţele străine.
12 oameni uciși pe aeroportul din Kabul, talibanii fac un apel la afgani: 'Nu vrem să rănim pe nimeni'
Explorează subiectul
Articole Similare

382
Traian Băsescu abordează problema pensiilor magistraților: Nu există o cale de mijloc
382

314
Greenpeace declanșază un scandal imens - Reluarea exporturilor de uraniu reprocesat din Franţa către Rusia
314

624
Victor Ponta, mesaj tăios pentru George Simion: "Să lase șmecheriile, șobolăniile, aranjamentele". Cu ce a fost comparat liderul AUR
624

795
Anca Alexandrescu susține că a fost invitată 'la discuții', la Ambasada SUA din București
795

809
Viktor Orban lovește din nou Kievul: Ucraina nu are nicio șansă
809

530
Prognoza meteo: Vremea se răceşte semnificativ - Unde va ninge viscolit
530

877
Reforma Bolojan e o glumă. Numărul instituțiilor publice a crescut în loc să scadă
877

2.527
Traian Băsescu aruncă în aer scandalul Lukoil: Să facem orice ca să vândă rafinăria, nu să ne o pună în brațe
2.527

986
USR a propus-o în CA TVR pe Catrinel Trofin. Numele ei se leagă de scandalul sacilor cu voturi în care a fost implicată Clotilde Armand
986

1.816
VIDEO Nicușor Dan va veni cu date centralizate despre Călin Georgescu și explică susținerea multor români pentru fostul candidat la prezidențiale. "S-a promovat foarte bine, ăsta-i adevărul"
1.816

2.840
Scandal după înmormântarea lui Horia Moculescu. O cunoscută cântăreață îi critică pe artiștii care au lipsit
2.840

1.407
VIDEO Nicușor Dan, despre relația sa cu Mirabela Grădinaru - Când va fi nunta/ Rolul Primei Doamne
1.407

3.248
Care este secretul norvegienilor? Stau în casă îmbrăcați în tricou chiar și când afară sunt -30 de grade. Cu toate astea nu au grija facturilor la căldură
3.248


















Comentează