A crescut numărul imunizărilor în Harghita - Peste 1.000 de persoane s-au vaccinat cu doza 3

Autor: George Traicu

Publicat: 30-09-2021

Actualizat: 30-09-2021

Article thumbnail

Sursă foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Peste o mie de persoane s-a vaccinat, în judeţul Harghita, cu doza a treia, în primele două zile de la începerea administrării, în această perioadă înregistrându-se şi o creştere a numărului persoanelor care doresc să se imunizeze.

Potrivit datelor furnizate de Instituţia Prefectului, marţi şi miercuri au fost administrate în centrele de vaccinare din judeţ 1.031 de doze booster.

De asemenea, a crescut şi numărul celor care au ales să se imunizeze cu prima doză, 702 persoane fiind imunizate în ultima săptămână. Interesul pentru vaccinare a crescut uşor, ţinând cont că, în precedentele două săptămâni au fost vaccinate, în total, 885 de persoane.

Datele statistice furnizate de Instituţia Prefectului mai arată că un număr de 45 de medici de familie din judeţ administrează vaccin în cabinetele lor, până acum fiind imunizate 4.245 de persoane.

În ultimele 24 ore, în Harghita s-au înregistrat 80 de cazuri noi de îmbolnăvire, în creştere faţă de ziua precedentă, când fuseseră raportate 55 de cazuri noi.

Incidenţa cazurilor la o mie de locuitori este, joi, de 1,16 la nivelul de ansamblu al judeţului. În doar 9 localităţi, din 67, nu au fost înregistrate îmbolnăviri în ultimele 14 zile.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri