CSU Craiova - CFR Cluj, 1-3, în finala campionatului: Cluj rămâne campioana României

Inquam Photos / Manases Sandor
CFR CLuj campioana campionat

UPDATE

CFR s-a impus cu 3-1 și a câștigat al șaselea titlu din istoria sa, al treilea consecutiv.

UPDATE

Hațegan dă penalti pentru CFR, iar Deac face 3-1 în minutul 77.

UPDATE

Kevin Boli își pune capul la contribuție și face 2-1. La acest scor, titlul este la CFR Cluj.

UPDATE

A doua repriză a început.

UPDATE

Universitatea Craiova şi CFR Cluj sunt la egalitate, scor 1-1, la pauza meciului de la Craiova, contând pentru ultima etapă a play-off-ului Ligii I, care va decide campioana ediţiei 2019/2020 a primului eşalon.

UPDATE

După o cursă de jumătate de teren, Nistor ratează o ocazie mare, în minutul 38.

UPDATE

Vinicius egalează în minutul 36, cu o lovitură de cap

UPDATE

Nistor deschide scorul cu un gol de la distanță, în minutul 10. Titlul este în Bănie!

UPDATE

Meciul programat să înceapă la or 20:30 a început la ora 20:33.

Știrea inițială

Meciul care decide campioana din Liga 1 se joacă pe stadionul „Ion Oblemenco”. CFR Cluj poate câştiga al treilea titlu la rând, dar are în faţa singurul adversar care i-a pus probleme în acest play-off.

Universitatea Craiova poate câştiga titlul dacă nu va pierde în faţa ardelenilor.

ECHIPELE DE START

Universitatea Craiova (4-3-3): Pigliacelli – Vlădoiu, Cosic, Acka, Vătejelu – Nistor, Mateiu, Cicâldău – Bărbuţ, Koljic, Mihăilă

Rezerve: Popescu, Mitran, Bălaşa, Ivanov, Qaka, Ivan, Vangenin, Baiaram, Niţu

Antrenor: Cristiano Bergodi

Citește și: Tudose, atac devastator la adresa PNL și USR-PLUS: ‘Mor oamenii cu zile, dar puritanii politicii românești se bat pe transferuri îmbibate de principii’

CFR Cluj (4-3-3): Arlauskis – Susic, Vincius, Boli, Camora – Itu, Bordeianu, Deac – Omrani, Rondon, Joca

Rezerve: Rus, Cestor, Burcă, Hoban, Luis Aurelio, Chipciu, Pereira, Petrlia, Costache

Antrenor: Valeriu Bordeianu

Arbitru: Ovidiu Haţegan / Asistenţi: Octavian Şovre şi Vasile Marinescu

Comitetul Executiv al FRF a decis luni, cum va fi decisă lupta la vârful clasamentului în Liga 1, în cazul în care partida dintre Universitatea Craiova și CFR Cluj se va termina cu scos egal.

Potrivit unui comunicat emis luni de FRF, deoarece în 3 august este data-limită impusă de UEFA pentru anunțarea reprezentantelor fiecărei țări în cupele europene, membrii Comitetului Executiv au decis în unanimitate ca reprezentanta României în Liga Campionilor să fie stabilită în urma unui meci decisiv.

Astfel, potrivit FRF, partida dintre primele două clasate în play-off-ul Ligii 1, Universitatea Craiova – CFR Cluj, programată pentru luni seara, de la ora 20.30, va avea o câștigătoare, chiar și în cazul unui meci ce s-ar termina la egalitate

„În caz de egalitate după 90 de minute, se vor disputa două reprize de prelungiri și, dacă egalitatea va persista, se vor executa lovituri de departajare. Învingătoarea va primi 3 puncte în clasament și va reprezenta România în ediția 2020-2021 a Ligii Campionilor”, arată FRF.