Dezvoltarea pieţei de capital după promovarea la statutul de piaţă emergentă de către FTSE Russell şi perspective pentru noile IPO-uri ale companiilor private sau de stat sunt printre subiectele care vor fi analizate marţi la cea de-a patra ediţie a Forumului Pieţei de Capital.
Pe agenda discuţiilor se mai află teme precum: perspectiva promovării Bursei de Valori Bucureşti la statutul de piaţă emergentă de către MSCI, efectele pandemiei Covid asupra pieţei de capital, simplificarea birocraţiei pentru companiile listate, impozitarea pe piaţa de capital sau educaţia financiară a publicului din România.
Au fost invitaţi la dezbateri: premierul României Florin Cîţu, ministrul Finanţelor - Dan Vîlceanu, George-Sergiu Niculescu - secretar de stat în Ministerul Energiei, Sebastian-Ioan Burduja - vicepreşedintele Comisiei pentru buget, finanţe şi bănci din Camera Deputaţilor, Nicu Marcu - preşedintele Autorităţii de Supraveghere Financiară, Adrian Tănase - director general - Bursa de Valori Bucureşti, etc.
Evenimentul este organizat de Financial Intelligence
A patra ediţie a Forumului Pieţei de Capital
Explorează subiectul
Articole Similare

44
Grecia lansează "Coridorul vertical" pentru livrarea de gaze americane Ucrainei (Mitsotakis)
44

150
Asigurarea de răspundere civilă pentru trotinetele și bicicletele electrice devine obligatorie din 16 noiembrie
150

35
Consiliul Concurenței critică plafonarea adaosurilor comerciale la anumite alimente: Este justificată doar în situații excepționale
35

1.235
Adrian Câciu îl critică dur pe Radu Miruță, care s-a "plimbat" în Arabia Saudită pe banii arabilor: "Avem conflict de interese, neglijență în serviciu. Pe altele, care țin de moralitate, nu le mai enumăr."
1.235

83
Extrema dreaptă franceză cere o soluție pentru anularea acordului Mercosur
83

1.773
Rezultatele LOTO de duminică, 16 noiembrie – Report uriaș la Joker. Numerele câștigătoare au fost extrase
1.773

2.116
România stă pe un butoi cu pulbere - 7 explozii în 30 de zile și zero soluții. Expert: 'Fără măsuri, siguranța depinde de noroc'
2.116

5.125
Noua țeapă pusă la cale prin Revolut: Cum rămân românii fără bani
5.125

98
Consiliul Concurenței: Mărcile proprii cresc puternic în România, iar adaosurile comerciale sunt mai mari
98

99
Trump, investiții masive în obligațiuni: peste 82 de milioane de dolari între august și octombrie
99

5.458
Lecție pentru Ilie Bolojan: Țara din Europa care introduce o nouă taxă pentru locuinţele de mare valoare
5.458

35
BCE vrea să simplifice reglementările pentru băncile mici și să reducă cerințele de capital
35

205
Volodimir Zelenski a bătut palma cu Grecia: 'Aceasta va fi o altă rută pentru aprovizionarea cu gaze naturale'
205

















Comentează