Clubul AC Milan a solicitat luni Federaţiei italiene de fotbal (FIGC) să ancheteze presupusele scandări rasiste ale suporterilor lui Lazio Roma, care l-au vizat pe mijlocaşul francez Tiemoue Bakayoko, în cursul meciului pe care cele două formaţii l-au disputat duminică în Serie A, informează AFP, potrivit Agerpres.
Într-un mesaj postat pe Twitter, gruparea "rossonera" a indicat că "a decis să sesizeze" federaţia, "pentru a face lumină în privinţa scandărilor provenind din sectorul suporterilor oaspeţi", în timpul meciului Milan - Lazio (2-0), care a avut loc duminică seara pe stadionul San Siro.
Tot luni, Tiemoue Bakayoko acuzase, într-o postare pe Instagram, "anumiţi susţinători ai lui Lazio" că se află la originea scandărilor rasiste la adresa sa şi a lui Franck Kessie.
"Suntem puternici şi mândri de culoarea pielii noastre. Am încredere deplină în clubul nostru pentru a-i identifica" pe vinovaţi, a adăugat jucătorul francez, care a părăsit terenul accidentat, la scurt timp după intrarea sa în joc.
În ultimele sezoane, cu excepţia ultimului (disputat în totalitate cu porţile închise din cauza pandemiei), au fost înregistrate în mod regulat incidente cu tentă rasistă în timpul meciurilor din campionatul Italiei.
În noiembrie 2019, cele 20 de cluburi din Serie A au dat publicităţii "o scrisoare deschisă către toţi cei care iubesc fotbalul italian", pentru "a spune Basta! (Ajunge!)" şi a denunţa "rasismul pe stadioane", care este "un motiv de frustrare şi ruşine". Însă sancţiunile sunt, în general, destul de mici în astfel de cazuri.
AC Milan solicită o anchetă privind presupusele scandări rasiste ale suporterilor lui Lazio
Articole Similare

4
Șeful FIFA explică de ce biletele la CM 2026 sunt atât de scumpe
4

9
Anthony Joshua, rănit într-un grav accident rutier în Nigeria. Două persoane și-au pierdut viața
9

26
Nico Rosberg, campion mondial în 2016 cu Mercedes, a vorbit despre colaborarea sa cu Michael Schumacher: era un maestru al manipulării psihologice
26

47
Cristian Chivu spune că Inter Milano este pregătită să lupte pentru titlu în Italia
47

24
De ziua Sfinţilor Inocenţi, echivalentul zilei de 1 aprilie în lumea hispanică, fanii au profitat de ocazine să glumească pe seama lui Cavani
24

10
Victorie pentru Pittsburgh Penguins în deplasarea de la Chicago - NHL
10

34
Inter Miami, noua campioană a MLS, condusă de Leo Messi, va începe un turneu de presezon în Peru
34

32
Pep Guardiola consideră că „ceaţa” s-a ridicat la Manchester City, dar insistă că nu a găsit o formulă magică pentru a revigora echipa
32

114
Val de critici după „Bătălia Sexelor”: Kyrgios o învinge pe Sabalenka, meciul este catalogat drept o „farsă”
114

70
Cristiano Ronaldo a declarat că pasiunea sa pentru fotbal rămâne intactă şi că este încă motivat să îşi atingă obiectivul de 1.000 de goluri marcate în carieră
70

90
Fotbalistul american Christian Pulisic dezminte ar avea o relaţie cu celebra actriţă Sydney Sweeney
90

21
Velierul australian Master Lock Comanche a câştigat duminică cea de-a 80-a ediţie a cursei Sydney-Hobart
21

20
Oklahoma City Thunder, campioana en titre a NBA, a obţinut o victorie categorică în faţa echipei Philadephia 76ers
20

















Comentează