Traficul rutier este blocat, sâmbătă dimineaţă, pe Autostrada A2, sensul Bucureşti - Constanţa din cauza unui accident de circulaţie care a avut loc la kilometrul 67, în zona Lehliu Gară şi în care au fost implicate 15 maşini, iar mai multe persoane au fost rănite.
UPDATE: Detalii despre răniții grav AICI
UPDATE: Conform primelor informații, în accident au murit 4 oameni, iar 39 au fost răniți. Autoritățile au declanșat planul roșu, iar personalul medical din mai multe județe au trimis echipaje la fața locului.
Coordonatorul SMURD, Raed Arafat, a anunțat că intervenția este în plină desfășurare, iar victimele mai grav rănite vor fi duse la spitalele din București, în timp ce oamenii care se află într-o stare mai bună vor fi duși la spitalele din județele din apropiere.
Potrivit Digi24, reprezentanţii ISU Călăraşi au activat planul roşu de intervenţie având în vedere că în accident au fost implicate mai multe autovehicule.
La faţa locului intervin ambulanţe SMURD şi pompieri din judeţul Călăraşi şi municipiul Bucureşti.
Poliţiştii rutieri recomandă conducătorilor auto să manifeste înţelegere faţă de situaţia creată şi să respecte indicaţiile agenţilor prezenţi la faţa locului.
Totodată, li se recomandă celor care încheie coloanele de autovehicule care se formează în zona producerii accidentului să pună în funcţiune luminile de avarie pentru a-i atenţiona pe cei ce vin din spate să încetinească în timp util.
Comentează