Biroul de Operațiuni Imobiliare Externe (Bureau of Overseas Buildings Operations – OBO) din cadrul Departamentului de Stat din Washington a achiziționat o clădire de lux în nodul Capitalei. Aceasta este situată în apropierea Pădurii Băneasa și se numește Pipera Eins.
Blocul a fost construit de un dezvoltator german și este situată aproape de Ambasada SUA și de Școala Americană. Are 4 etaje și 28 de apartamente, potrivit profit.ro.
O parte dintre apartamente sunt destinate personalului ambasadei, nu înainte ca totul să fie recompartimentat, și vor rămâne doar 16. Prețul unui apartament variază între 320.00 de euro plus TVA și 580.000 de euro plus TVA.
Bureau of Overseas Buildings Operations este structura care administrează portofoliul de proprietăți al misiunilor diplomatice și consulare ale SUA.
Pipera Eins a fost finalizat în 2024 de către dezvoltatorul Heberger România, investiția ridicându-se la 9 milioane de euro
„Heberger Pipera Eins este un complex rezidențial de apartamente tip boutique, situat într-unul dintre cele mai selecte cartiere din București. Cu o arhitectură modernă și materiale de înaltă calitate, oferim rezidenților noștri standardele de viață germană”, se arată pe site-ul dezvoltatorului imobiliar, care a mai fost implicat și în proiecte ca Băneasa Airport Tower sau Bucharest Business Park
Comentează