Adrian Şulcă a fost învins în optimi la Campionatele Mondiale de judo de la Budapesta

Judoinside
Judoka Alexandru Raicu

Sportivul român Adrian Şulcă s-a oprit în optimile de finală ale cat. 73 kg, marţi, la Campionatele Mondiale de judo de la Budapesta.

Şulcă a fost învins în optimi de suedezul Tommy Macias, care ulterior s-a calificat în finală, potrivit agerpres.ro.

Adrian Şulcă a trecut în primul tur de Fares Badawi (echipa refugiaţilor), iar în turul secund s-a impus în faţa georgianului Nugzari Tatalaşvili, dublu vicecampion european.

Tot la cat. 73 kg, Alexandru Raicu a fost învins în primul tur de italianul Giovanni Esposito.

La feminin, în limitele cat. 57 kg, Loredana Ohâi a fost întrecută în turul secund de Marica Perisic (Serbia).

România participă cu opt judoka la Mondiale, patru la feminin şi patru la masculin.

La fete va mai concura Florentina Ivănescu (cat. 63 kg), iar la masculin Vlăduţ Simionescu (cat. +100 kg).

La competiţie s-au înscris 665 de judoka, 387 la masculin, 278 la feminin, din 118 ţări, de pe cinci continente.