Finanţarea proiectului aeroportului de la Braşov din bani europeni pe actualul exerciţiu financiar depinde de durata procedurii de notificare a ajutorului de stat, a explicat, vineri, ministrul Fondurilor Europene, Roxana Mînzatu, care a menţionat că printre argumentele oferite experţilor Comisiei Europene s-a numărat şi acela că investiţia este susţinută inclusiv de clusterul Airbus potrivit Agerpres
"Continuăm discuţia cu Comisia Europeană. Avem două căi de urmat, ambele ţin de notificarea aeroportului ca şi ajutor de stat, una ar putea fi gata în decembrie 2019, alta la sfârşitul lui 2020. Probabil că, undeva la sfârşitul lui octombrie, vom vedea care este calea mai accesibilă.(...) Dacă reuşim să trecem această barieră a ajutorului de stat, cu siguranţă vom avea şi un contract de finanţare semnat. Le-am dat ca şi argumente faptul că vorbim de o investiţie matură, care merge înainte oricum, (...) proiectul este capabil să genereze facturi, cheltuieli, absorbţie chiar de la anul, nu mai avem proiecte pe aeroporturi atât de mature. Am menţionat şi vizita la clusterul Airbus, care au transmis că vor susţine şi ei această investiţie, se pot folosi să producă noi componente mai mari, pe care actualmente nu le pot transporta pe cale rutieră, dar pe cale aeriană da", a afirmat Mînzatu.
Ea a menţionat că, în cazul aeroportului de la Bacău, notificarea ajutorului de stat a durat 2 ani, or, în cazul proiectului de la Braşov, pentru a beneficia de finanţare din bugetul pe 2014-2020, contractul de finanţare ar trebui semnat până cel târziu în decembrie 2020. "Trebuie să vedem cât durează această procedură", a mai punctat Mînzatu.
Aeroportul internaţional Braşov-Ghimbav este, în prezent, cea mai importantă şi cea mai mare investiţie de la nivelul judeţului Braşov, fiind demarat în urmă cu un deceniu de către Consiliul Judeţean, cu mijloace proprii. Proiectul a avansat însă într-un ritm lent în această perioadă. După ce pista aeroportului a fost realizată în urmă cu 5 ani, în 2019 a fost primul an când s-au alocat fonduri de la bugetul de stat pentru acest proiect. Un contract pentru construcţia terminalului de pasageri al aeroportului a fost semnat pe 21 august a.c., având o valoare de 145.581.179,94 lei (inclusiv TVA), termenul de realizare a lucrării fiind de 12 luni.
Airbus susţine proiectul aeroportului de la Braşov, potrivit ministrului Fondurilor Europene
Explorează subiectul
Articole Similare

554
Breaking | România scapă de retrogradare - Agenţia de rating Fitch menţine ratingul de țară la BBB-, perspectivă negativă
554

616
Bogdan Ivan, ultimele precizări după scandalul cu tichetele de masă ale angajaților CE Oltenia: Decizia e la Ilie Bolojan
616

1.123
Decizie radicală: Un oraș turistic de lângă România interzice vânzarea de alcool după ora 20.00
1.123

2.324
'Va fi mai rău ca în 2008' - Economistul Radu Georgescu, previziune sumbră: 'România va fi ca Grecia în 2010-2014'
2.324

1.475
Ministrul Dragoş Pîslaru ia apărarea premierului: "Nu Bolojan a dus România în gard. România a fost dusă în gard ca rezultat al strategiei economice geniale a guvernelor conduse de economistul nostru minune de la Buzău"
1.475

15
Suedia acordă Ucrainei un al treilea pachet PURL în valoare de 100 de milioane de dolari
15

66
Ludovic Orban: Recesiunea tehnică nu trebuie să panicheze pe nimeni; e rezultatul a 4 ani de trend descendent al economiei
66

2.801
Economistul Cristian Păun a tradus cifrele INS: Ce înseamnă recesiunea tehnică, care sunt implicațiile, cum și când se poate ieși?
2.801

67
Americanii suportă majoritatea tarifelor comerciale impuse de Donald Trump, arată un studiu economic
67

36
SUA autorizează cinci giganţi petrolieri să reia operaţiunile în Venezuela
36

17
Super anunță semnarea achiziției operațiunilor Maxbet din România și Malta
17

4.736
Traian Băsescu are soluția. Cum poate să iasă România din criză: 'Partidele nu au specialiști. Nu e o palmă venirea fondului'
4.736

3.816
Rareș Bogdan îl atacă în termeni duri pe Ilie Bolojan după intrarea României în recesiune: „Iei zece piei tot de pe calul care trage?”
3.816

















Comentează