Ajax a câştigat derby-ul cu Feyenoord, în Olanda

Ajax Feyenoord

Ajax Amsterdam a dispus de Feyenoord, campioana en titre, cu scorul de 2-0, duminică, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 19-a a campionatului de fotbal al Olandei.

''Lăncierii'' au câştigat prin golurile marcate în debutul reprizei secunde de Donny van de Beek (50) şi Klaas Jan Huntelaar (53). Feyenoord a jucat în zece oameni din min. 59, când Nicolai Jorgensen a fost eliminat după al doilea cartonaş galben.

Liderul PSV s-a impus cu 2-1 la Almelo, în faţa echipei Heracles. Jeff Hardeveld (66 - penalty) a marcat pentru gazde, după ce Steven Bergwijn a deschis scorul (45), golul victoriei lui PSV fiind reuşit de Luuk de Jong în prelungiri (90+3), anunță Agerpres.

Heracles Almelo - PSV Eindhoven 1-2

În clasament, pe primul loc se află PSV Eindhoven, cu 49 puncte, urmată de Ajax, 44 puncte, AZ Alkmaar, 39 puncte, PEC Zwolle, 36 puncte, Feyenoord, 32 puncte (18 j), etc.