Ajutor umanitar suplimentar din partea Germaniei pentru Turcia și Siria

Autor: Daniel Mihai Dragomir

Publicat: 22-02-2023

Actualizat: 22-02-2023

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Guvernul Germaniei a anunţat asistenţă umanitară suplimentară, în valoare de 50 de milioane de euro, pentru Turcia şi Siria, după cutremurele soldate cu peste 46.000 de morţi, iar ministrul german de Externe, Annalena Baerbock, şi cel de interne, Nancy Faeser, au vizitat zonele afectate, anunță Mediafax.

"Solidaritatea noastră nu se limitează la cuvinte şi nu se va diminua", a declarat Annalena Baerbock, în cursul vizitei în zonele calamitate din sud-estul Turciei, în apropierea frontierei cu Siria.

Guvernul Germaniei va oferi Turciei asistenţă umanitară suplimentară în valoare de 33 de milioane de euro, iar alte 17 milioane de euro le vor fi transferate agenţiilor ONU şi organizaţiilor non-guvernamentale active în nord-vestul Siriei, potrivit publicaţiei Die Welt. Valoarea totală a asistenţă oferite de Germania până acum se ridică la aproximativ 100 de milioane de euro.

Bilanţul cutremurelor produse în sud-estul Turciei pe 6 februarie a depăşit 41.000 de morţi. Alte 5.000 de persoane au murit în nord-vestul Siriei. Luni seară, au avut loc alte două cutremure, soldate cu cel puţin şase morţi şi peste 400 de răniţi.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri