Al doilea Grand Slam la doar 21 de ani: Poloneza Iga Swiatek câștigă finala Roland Garros

Sky Sports
Iga Swiatek

Finala feminină de la Roland Garros s-a încheiat sâmbătă cu victoria previzibilă a liderei mondiale Iga Swiatek, care a trecut fără emoții de adolescenta americană Coco Gauff (18 ani, 23 WTA), transmite Mediafax.

Swiatek are una dintre cele mai lungi serii de victorii din ultimii 22 de ani. Victoria ei o aduce la 35 de partide consecutive câștigate, egalând performanța lui Venus Williams.

Poloneza s-a impus în finală cu 6-1, 6-3, după doar o oră și 10 minute, cedând un singur break în acest meci și un singur set, de-a lungul întregului turneu.

Este al doilea titlul de Grand Slam al polonezei de 21 de ani, anterior ea câștigând tot la Paris, în 2020, când a învins-o pe Sofia Kenin cu 6-4, 6-1.

Swiatek venea în finală cu un 8-1 în finale și nu a mai pierduse un set într-o finală de mai bine de trei ani. Ea este neînvinsă în ultimele nouă finale și a pierdut doar de două ori mai mult de patru game-uri în acest interval.