Un angajat al Direcţiei Generale a Finanţelor Publice (DGFP) Alba - Agenţia Cîmpeni a fost condamnat definitiv la 3 ani şi 8 luni de închisoare după ce a folosit un număr de cinci societăţi comerciale în vederea angajării fictive, temporare, a zeci de persoane cu vârsta de peste 45 de ani, în scopul obţinerii frauduloase a unor sume de bani cu titlu de subvenţie din bugetul de stat, cauzând un prejudiciu total de peste 422.000 de lei.
Potrivit unui comunicat de presă transmis vineri AGERPRES de Serviciul Judeţean Alba al Direcţiei Generale Anticorupţie (DGA), prin decizia penală a Curţii de Apel Alba Iulia a fost dispusă condamnarea lui Toader Constantin Mihai la pedeapsa de 3 ani şi 8 luni de închisoare, cu executare, pentru săvârşirea infracţiunilor de înşelăciune (74 acte materiale) şi fals în înscrisuri sub semnătură privată (383 acte materiale).
Hotărârea este definitivă.
Dosarul a fost iniţiat în urma unui denunţ înregistrat la DGA - Serviciul Judeţean Anticorupţie Alba, urmărirea penală fiind efectuată sub coordonarea Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia.
Conform sursei citate, în perioada 2011-2013, Toader Constantin Mihai, având calitatea de funcţionar public în cadrul Direcţiei Generale a Finanţelor Publice Alba - Agenţia Cîmpeni, a identificat şi a folosit un număr de cinci societăţi comerciale, în vederea angajării fictive, temporare, a unui număr de 74 persoane cu vârsta de peste 45 de ani, în scopul obţinerii frauduloase a unor sume de bani cu titlu de subvenţie din bugetul de stat.
În activitatea infracţională, inculpatul a contrafăcut semnătura angajaţilor pe contractele de muncă încheiate, pe statele de plată lunare fictive şi a consemnat date false în foile colective de prezenţă în scopul de a induce în eroare Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) Alba şi a încasa sume de bani subvenţionate. Pentru a păstra aparenţa de legalitate şi a beneficia în continuare de acordarea subvenţiilor, funcţionarul a achitat, în parte, obligaţiile privind asigurările sociale datorate de angajator.
Pentru a evita obligaţia de a menţine raporturile de muncă pentru o perioadă de 2 ani şi a nu restitui sumele de bani primite cu titlu de subvenţie, inculpatul a determinat persoanele angajate să îşi înceteze raporturile de muncă prin demisie, la un an de la angajare, perioadă calculată ca vechime în muncă pentru aceştia. Ulterior, a procedat la reangajarea fictivă a persoanelor la alte societăţi, din cele pe care le administra în fapt, iar apoi a dispus încetarea acestor contracte de muncă încheiate pe perioadă determinată, operaţiune în urma căreia foştii angajaţi au îndeplinit condiţiile necesare acordării indemnizaţiei de şomaj.
Prin acest mecanism infracţional complex, inculpatul a cauzat un prejudiciu în dauna bugetului de stat reprezentat prin AJOFM Alba în cuantum de 422.330 lei.
Alba: Un angajat al Finanțelor, condamnat după ce a prejudiciat bugetul statului
Explorează subiectul
Articole Similare

781
Construcțiile nedeclarate la Fisc, verificate cu drone: Ministrul Cseke Attila vine cu explicații și anunță ce urmează
781

23
Situație îngrijorătoare: de ce evită românii vizitele la stomatolog
23

1.139
'Nu pot respira același aer cu subumanii ăștia. Eu am sânge pur'. Este afirmația individului care a atacat un livrator din Bangladesh
1.139

223
Studenţii bat la ușa lui Bolojan: Nou protest în Piaţa Victoriei. Care sunt nemulţumirile
223

2.354
DOCUMENT | Procurorul General al României demontează 'mașinăria' Kremlinului: 'Georgescu a fost sprijinit cu bani din Rusia /România e în plin război hibrid'
2.354

118
Urcatul scărilor, calvar pentru milioane de seniori – Cazanciuc anunță planul pentru blocurile cu 3 și 4 etaje
118

34
Surpriză pe piața muncii: tot mai mulți români de peste 45 de ani își caută activ job
34

20
Revine moda diplomelor false? Polițiștii au făcut percheziții la un liceu din Mehedinți
20

1.108
Inedit - Care a fost cea mai friguroasă lună octombrie din istoria României: A depășit cu mult minimele din lunile de iarnă
1.108

1.267
Procurorul General, despre dosarul Călin Georgescu: Ancheta e de competența Parchetului General
1.267

762
Meteorologii ANM anunță o răcire bruscă a vremii: Se anunță temperaturi de iarnă și fenomene extreme
762

74
VIDEO PS Ambrozie a slujit la Mănăstirea Acoperământul Maicii Domnului din localitatea Bolintin Vale
74

4.052
Doliu în diplomația românească: A murit un mare ambasador, omul care i-a ghidat pe Adrian Năstase sau Ion Iliescu
4.052
Comentează