Coaliţia opoziţiei venezuelene a lansat joi un apel la absenteism pentru prezidenţialele de la 20 mai şi le-a cerut adversarilor preşedintelui Nicolas Maduro să se retragă, transmite AFP, conform agerpres.ro.
Mesa de la Unidad Democratica (MUD), principala coaliţie a opoziţiei care a decis să boicoteze scrutinul, i-a îndemnat pe venezueleni "să nu participe şi să lase străzile goale" în semn de "respingere a regimului Maduro şi a fraudei electorale", potrivit unui comunicat.
Singurul candidat important care se prezintă în faţa şefului statului este disidentul chavist Henri Falcon, un militar în retragere în vârstă de 56 de ani. "Vom continua să lansăm un apel lui Henri Falcon pentru a nu fi complice la această farsă", a declarat deputata opoziţiei Delsa Solorzano în cursul unei conferinţe de presă.
Fostul preşedinte al parlamentului Henry Ramos Allup, de asemenea prezent, a calificat ca "dramatice" cifrele absenteismului, aşteptat la 60%, potrivit ultimelor sondaje.
Declarată în incapacitate parţială de plată, Venezuela se confruntă cu o inflaţie uriaşă, estimată de FMI la circa 14.000% în 2018, precum şi o prăbuşire a PIB de 15%. Penuria de alimente şi medicamente a constrâns deja sute de mii de locuitori să fugă din ţară.
Preşedintele socialist Nicolas Maduro pare asigurat că va fi reales, în absenţa unui candidat de talie.
Maduro, care se sprijină mai ales pe armată, a intensificat în ultimele săptămâni livrările de alimente la preţuri subvenţionate în cartierele defavorizate şi a accelerat înscrierea de noi simpatizanţi în partid.
Uniunea Europeană, Statele Unite şi o mare parte a Americii Latine au criticat decizia autorităţilor de la Caracas de a convoca anticipat scrutinul, care trebuia în mod normal să aibă loc în decembrie, denunţând o lipsă de transparenţă şi de garanţie pentru alegeri libere.
Alegeri prezidenţiale în Venezuela: Opoziţia îndeamnă la absenteism
Explorează subiectul
Articole Similare

85
NASA prezintă lumii primele imagini detaliate ale celui mai controversat vizitator cosmic
85

14
Comisia Europeană propune crearea unui spaţiu Schengen militar, până în 2027
14

269
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Drone și rachete spre vestul Ucrainei
269

481
COP30 explodează pe tema genului. Marile negocieri climatice, blocate din cauza ideologiei de gen
481

488
Plan nuclear pentru Europa? Președintele Airbus solicită UE să achiziționeze arme nucleare tactice
488

58
Italia autorizează extrădarea către Germania a ucraineanului suspectat în sabotarea gazoductelor Nord Stream 1 şi 2
58

2.576
Omul lui Trump în Ucraina își dă demisia (surse)
2.576

642
Date secrete declasificate: Cum ar fi ajutat Alibaba armata chineză să spioneze America
642

51
ONU denunţă vizita lui Netanyahu la trupele israeliene, în Siria: ”Cerem Israelului să respecte Acordul de dezangajare din 1974”
51

29
MBS la Casa Albă - Trump afirmă că va "lucra" pentru a pune capăt conflictului din Sudan
29

1.218
VIDEO Robotul Green, supravegheat îndeaproape de agenți secreți, a dansat pentru "robotul" Putin: De data aceasta,mașinăria n-a mai căzut la pământ
1.218

21.123
George Buhnici: „Pregătiți-vă, că vine furtuna. Vor cădea capete!”
21.123

40
Armistițiu olimpic - Apelul făcut de ONU
40


















Comentează