Alergătorii kenyeni au câștigat maratonul de la Boston, ediţia cu numărul 125, atât în proba feminină cât şi în cea masculină

africanews.com
maraton kenya

Alergătorii kenyeni s-au impus luni în maratonul de la Boston, ediţia cu numărul 125, atât în proba feminină cât şi în cea masculină, Diana Chemtai Kipyogei, respectiv Benson Kipruto obţinând medaliile de aur, scrie AFP, citat de agerpres.

În întrecerea feminină, Diana Chemtai Kipyogei a fost cronometrată în 2h 24:45, argintul şi bronzul revenindu-le tot unor sportive din Kenya, Edna Kiplagat (2h 25:09) şi Mary Ngugi (2h 25:20).

La masculin, Benson Kipruto a terminat cursa în 2h 9 min 51 sec, devansându-i pe etiopienii Lemi Berhanu (2h 10:36.) şi Jemal Yimer (2h 10:37).

Aşa cum se ştie, duminică, etiopianul Seifu Tura şi kenyanca Ruth Chepngetich au câştigat cea de-a 43-a ediţie a Maratonului de la Chicago.

Seifu Tura (24 ani) s-a impus în cursa masculină, fiind cronometrat în 2h 06 min 12 sec pe distanţa de 42,195 km. El a reuşit să-l devanseze cu 23 de secunde pe americanul Galen Rupp (2h 06 min 35 sec), poziţia a treia fiind ocupat de kenyanul Eric Kiptanui (2 h 06 min 51 sec).

La feminin, Ruth Chepngetich (27 ani), a trecut prima linia de sosire, în 2h 22 min 31 sec, fiind urmată de americancele Emma Bates (2h 24 min 20 sec) şi Sara Hall (2 h 27 min 19 sec).