O explozie a avut loc miercuri dimineaţa, la ora 7.45, la Kiev, capitala Ucrainei. Maşina în care se afla cunoscutul jurnalist Pavel Sheremet, originar din Belarus, a explodat la câteva minute după ce a pornit.
Potrivit presei ruse, maşina aparţinea angajatorului său, Alyona Pritula, şeful ziarului Ukrainskaya Pravda.
Procurorul general al Ucrainei a confirmat că jurnalistul a fost ucis. Un dispozitiv exploziv a fost descoperit în interiorul maşinii.
Pavel Grigorievich Sheremet, născut în 1971, a fost un jurnalist din Belarus, încarcerat de regimul din ţara natală în 1997, incident care stârnit un scandal internaţional între Belarus şi Rusia. Specialist în relaţia Rusia-Ucraina şi în problemele ţărilor din fostul bloc sovietic, Sheremet lucra de cinci ani pentru publicaţia din Kiev.
В Киеве подорвали автомобиль с российским журналистом Павлом Шереметом #киев https://t.co/n0XMXwQ2tP pic.twitter.com/txzOLdLW6f
— Газета Кемерова (@gazeta42) July 20, 2016
В центре Киева взорвался автомобиль, погиб журналист Павел Шеремет: https://t.co/8ujEPDfabD pic.twitter.com/8dln5HKB6U
— Буквы (@Bykvu) July 20, 2016
VIDEO: Russian journalist Pavel Sheremet murdered in car explosion in Ukraine https://t.co/IIBJivpiI0 https://t.co/Qw6FAq4yqV
— RT (@RT_com) July 20, 2016
Comentează